Fed v tomto roku plánuje iba jedno zníženie sadzieb

budova Fedu

Americká centrálna banka (Fed) v stredu ponechala základnú úrokovú sadzbu podľa očakávaní bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 %. Znamená to, že Fed sadzby nezmenil už siedme zasadnutie za sebou.

Centrálna banka USA zároveň naznačila, že do konca roka sa očakáva iba jedno zníženie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, pričom trhy počítali s tým, že projekcia odhalí dve redukcie do konca roka 2024. Ešte v marci Fed predpokladal, že tento rok zníži úroky trikrát o štvrť percentuálneho bodu.

„Skutočnosť, že Fed zredukoval počet znížení sadzieb z troch na jedno, je sklamaním pre tých, ktorí verili v letný pokles sadzieb,“ uviedla hlavná ekonómka spoločnosti Bright MLS Lisa Sturtevantová.

Nové prognózy zverejnené po dvojdňovom zasadaní naznačili mierny optimizmus, že inflácia je na dobrej ceste, aby sa vrátila k 2-percentnému cieľu Fedu. V najnovšom vyhlásení sa uvádza: „V posledných mesiacoch došlo k ďalšiemu miernemu pokroku smerom k 2 %-nému inflačnému cieľu.“ Predchádzajúce znenie centrálnej banky pritom hovorilo o „nedostatočnom pokroku“ v oblasti inflácie.

Menový výbor vo svojom ostro sledovanom bodovom grafe (dot chart) naznačil agresívnejšiu cestu znižovania sadzieb v roku 2025 – po novom sa očakávajú až štyri zníženia v celkovej výške jeden percentuálny bod, pričom v predošlej prognóze boli načrtnuté tri zníženia.

Dot chart Fed
Dot chart

Bodový graf Fedu tiež ukázal, že štyria predstavitelia sú za to, aby sa v tomto roku sadzby neznižovali, pričom predtým tento postoj zastávali dvaja členovia. To signalizuje jastrabí postoj niektorých centrálnych bankárov.

Šéf Fedu Jerome Powell sa na tlačovej konferencii nezaoberal otázkou, kedy by Fed mohol pristúpiť k jedinému plánovanému zníženiu sadzieb v roku 2024. Centrálna banka má v tomto roku naplánované ešte štyri zasadnutia v júli, septembri, novembri a decembri. Hoci väčšina analytikov vylučuje júlové zníženie sadzieb, niektorí ekonómovia si myslia, že Fed by sa mohol znížiť sadzby ešte na septembrovom zasadnutí, hoci to bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať inflácia počas leta.

Šéf Fedu tiež povedal, že inflačná správa zverejnená v stredu je povzbudivá, ale poznamenal, že skôr, ako centrálna banka pristúpi k zníženiu sadzieb, chce v nadchádzajúcich mesiacoch vidieť viac dôkazov o tom, že inflácia smeruje k 2 %.

Úrokové sadzby v USA sú v súčasnosti na 23-ročnom maxime. Fed ich začal agresívne zvyšovať v rokoch 2022 a 2023, keď reagoval na prudký nárast inflácie.

Zdroje: cnbc.com; cbsnews.com; autor;

98 %


Viac ako 1000 US akcií bez poplatku

Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami

Fyzické akcie i ETF*

Špičková podpora v CZ jazyku


*Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov

Obchodovanie je vždy spojené s rizikom

Sponzorované

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre