Inflačné tlaky v USA sa zmierňujú. Wall Street jasá

Wall Street
Wall Street

Americké akcie v stredu vzrástli po tom, ako bolo oznámené, že spotrebiteľské ceny v USA vzrástli v máji menej ako sa očakávalo. Celková inflácia v máji klesla na 3,3 % z aprílových 3,4 %, pričom analytici očakávali, že zostane na 3,4 %. Jadrová inflácia spomalila z 3,6 % na 3,4 percenta, odhad počítal s poklesom len na 3,5 %.

Stredajšia inflačná správa tak podporila očakávania, že Fed by mohol na svojom septembrovom zasadnutí znížiť sadzby. Práve v prostredí nižších sadzieb sa darí rizikovým aktívam ako sú akcie a kryptomeny.

Akcie po správe posilnili, pričom najviac sa darí technologickým titulom. Naopak, výnosy amerických dlhopisov klesajú. V čase publikovania tohto článku akciový index S&P 500 pridáva viac ako 1 % na 5432 bodov, Dow Jones získava 0,21 % na  38 830 bodov a technologický Nasdaq Composite rastie o 1,66 % na 17 631 bodov.

Trhy teraz počítajú s pravdepodobnosťou približne 70 %, že do konca roka dôjde aspoň k dvom zníženiam sadzieb. V utorok táto pravdepodobnosť dosahovala 52 % (podľa nástroja FedWatch Tool CME Group).

Fed o úrokových sadzbách rozhoduje práve dnes (o 20:00 SEČ), pričom sa očakáva, že sadzby ponechá na nezmenenej úrovni, čiže v pásme 5,25 až 5,5 %. Investori sa budú zaujímať najmä o projekcie Fedu, ktoré môžu naznačiť, ako by sa mohla vyvíjať menová politika v budúcnosti.

Fed v rokoch 2022 a 2023 zvyšoval sadzby najrýchlejším tempom za posledné desaťročia, aby dostal rastúcu infláciu pod kontrolu. Mnohí ekonómovia sú doteraz prekvapení tým, ako ekonomika toto zvyšovanie úrokových sadzieb zvládla.

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre