Akcie aj kryptomeny oslabujú. Zatienili ich rastúce výnosy dlhopisov

obchodník

Rastúce výnosy amerických štátnych dlhopisov zatriasli rizikovými aktívami ako sú akcie a kryptomeny. Silný ekonomický rast podporil očakávania, že Federálny rezervný systém pravdepodobne ponechá sadzby na vyššej úrovni dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. To tlačí výnosy amerických dlhopisov na najvyššie úrovne od roku 2007. V dôsledku toho investori presúvajú svoj kapitál z menej stabilných akcií či kryptomien do vysoko úročených štátnych dlhopisov.

Investori si uvedomujú, že „sadzby neklesnú tak rýchlo, ako si mysleli,“ komentuje situáciu Matt Maley, hlavný stratég trhu v Miller Tabak. „Núti ich to prehodnotiť svoje stratégie,“ dodáva Maley.

Americký akciový index S&P 500 od začiatku augusta stratil cez 4 %, zatiaľ čo výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa včera dostal na 4,35 %, čo je viac než 15-ročné maximum. Najväčšia kryptomena bitcoin za posledných 7 dní klesla o viac ako 11 % a aktuálne sa obchoduje na úrovni 26-tisíc dolárov. Ethereum za rovnaké obdobie stratil takmer 10 %.

Randy Frederick zo spoločnosti Schwab Center for Financial Research hovorí, že éra nízkych sadzieb je preč a nové spoločnosti, ktoré sú silne zadlžené a musia prejsť na prostredie vyšších sadzieb, budú mať problémy. „Myslíme si však, že ide o dočasný útlm pre celý trh.“

Hlavnou ekonomickou udalosťou tohto týždňa bude piatkový prejav predsedu Fedu Jeromea Powella v Jackson Hole vo Wyomingu. Minulosť potvrdzuje, že práve na tomto mieste sú často ohlásené zásadné informácie o ďalšom smerovaní menovej politiky Fedu.

Ďalšou veľkou udalosťou pre akciový trh bude správa o zisku Nvidie, ktorá je naplánovaná na stredu. Akcie výrobcu čipov sa tento rok viac ako strojnásobili, za čo mohlo vzrušenie z dopytu po technológii umelej inteligencie. Stredajšia správa ukáže, či bol tento ošiaľ opodstatnený.

Zdroje: reuters.com; usnews.com

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať