Cena zlata sa šplhá nahor. Jastrabiu pauzu si trhy vysvetľujú inak

zlato
Zlato

Cena zlata atakuje nové rekordy. Prispievajú k tomu vyhlásenia Fedu a tiež pretrvávajúce obavy, že problémy môžu mať v USA ešte ďalšie banky. Napriek tomu, že predseda Fedu Jerome Powell odmietol pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb v USA v tomto roku, čo je sama o sebe správa, ktorá nenaznačuje býčí postup pre zlato, reakcia trhov bola opačná.

„Trh čaká na údaje alebo vývoj, ktoré podporia alebo zmenia súčasnú trajektóriu sadzieb. Krátkodobá cesta zlata preto pravdepodobne zostane neistá, najmä ak sa obavy z inflácie vrátia a spochybnia spomínané očakávania zníženia sadzieb. Zatiaľ čo krátkodobý výhľad poukazuje na pokračujúcu volatilitu, my v Saxo Bank stále veríme v býčí výhľad pre zlato,“ očakáva Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Fed na svojom poslednom zasadnutí naplnil očakávania, keď zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov na rozpätie 5-5,25 %. Centrálna banka si zároveň pripravila priestor na menšiu prestávku. Aby sa Fed vyhol tomu, že jeho vyhlásenie by sa mohlo interpretovať ako prísľub do budúcna, upravil svoju retoriku a zdôraznil, že „rozsah, v akom bude potrebné viac pritvrdiť, bude závisieť od ekonomických údajov“.

Šéf Fedu Powell síce naznačil riziko miernej recesie, zároveň však dodal, že inflácia je stále vysoko nad cieľovou hodnotou a k jej zníženiu vedie ešte dlhá cesta.

„Celkovo sa správa považovala za pokus odradiť obchodníkov od znižovania cien skôr, ako bude mať banka pocit, že porazila infláciu. Túto správu však trh ignoroval,“ vysvetľuje reakciu obchodníkov Ole Hansen. Správa šéfa Fedu tak nepadla u obchodníkov na úrodnú pôdu a tí do cien aj tak zakalkulovali očakávanie ohľadne zníženia sadzby tento rok o 80 bázických bodov a do júna budúceho roka o 180 bázických bodov.

Aj keď krátkodobý výhľad poukazuje skôr na pokračujúcu volatilitu, Saxo Bank stále predpovedá pre investičné kovy býčí výhľad. Ten budú podľa banky poháňať najmä situácia na bankovom trhu v USA, pokračujúce oslabovanie dolára a zvyšovanie geopolitického napätia. „Hrozí, že súčasná banková kríza sa stane „systémovou“ v dôsledku nedostatočného riadenia rizík, nedostatku transparentnosti, nadmerného pákového efektu a spoliehania sa na krátkodobé financovanie,“ vysvetlil expert Saxo Bank.

Ďalej, najvyššie úrokové sadzby Fedu z minulosti podporovali silné zisky pre zlato v následných mesiacoch a štvrťrokoch. Taktiež fokus na dedolarizáciu naďalej priťahuje dopyt z niekoľkých centrálnych bánk. „Veríme, že inflácia bude oveľa lepkavejšia, čo podporí zlato,“ dodáva O. Hansen.

Zlato pokračuje v obchodovaní v rámci 200-dolárového širokého vzostupného pásma, ktorý začal v novembri, keď bolo trojité dno potvrdené posunom nad úroveň 1730 USD za uncu. Po silnom marcovom až aprílovom náraste zlato prešlo obdobím konsolidácie pred posledným nárastom na nové rekordné maximum. „Kľúčová podpora zostáva v oblasti 2 000 USD, zatiaľ čo ďalšia úroveň veľkého odporu je až v oblasti 2 100 USD,“ dodáva komoditný stratég.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
rm stock Komentáre