Tento rok by mohol byť pre vodík prelomovým

Vodík mnohí vnímajú ako riešenie na dekarbonizáciu ekonomiky v nadchádzajúcej dekáde. Akcie súvisiace s vodíkom majú pred sebou silný začiatok roka. Poháňa ich niekoľko veľkých objednávok, čo naznačuje, že tento rok by mohol byť pre vodík prelomový. Výhoda vodíka je nielen to, že hovoríme o obnoviteľnom zdroji, ale aj to, že sa prostredníctvom neho môžeme dopracovať k stálym dodávkam elektriny do siete a stabilizovať ceny. Technológia je však stále drahá.

Väčšina obnoviteľných zdrojov sa vyznačuje tým, že nedokáže garantovať stabilné a stále dodávky elektriny do siete, čo vedie k rozkolísaným cenám. V nedávnej minulosti zabezpečovali stabilizačnú rolu v Európe jadrová energia z Francúzska a lacný plyn z Ruska. Francúzske atómové elektrárne ohrozuje korózia a dodávky z Ruska zastavila vojna na Ukrajine, čo zintenzívnilo problémy v Európe. Zároveň stúpajúci dopyt  po elektrických vozidlách a tepelných čerpadlách vzduch-voda bude rýchlo zvyšovať aj dopyt po elektrine. „V najbližších rokoch to zvýši tlak na európsku sieť. Čistý vodík vyrobený z prebytočnej obnoviteľnej energie sa zdá byť dobrým krátkodobým riešením, ale prináša aj vyššie náklady,“ hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Tento čistý vodík sa potom môže skladovať a neskôr spáliť v elektrárňach. „Táto technológia bude drahšia ako spaľovanie lacného ruského plynu, ale mohlo by to byť jediné krátkodobé riešenie na dekarbonizáciu výroby elektrickej energie v Európe,“ dodáva odborník Saxo Bank.

Práve skladovanie energie bude hrať čoraz kľúčovejšiu rolu v našom prechode k ekologickejšej spoločnosti a je absolútne nevyhnutné pri rastúcej elektrifikácii ekonomiky. „Preto by tento rok mohol byť rokom, keď akcie firiem súvisiacich s vodíkom dosiahnu veľký prielom,“ dodáva Garnry.

Akciový analytik Saxo Bank
Zdieľať
Komentáre