Očakávania trhov a kroky Fedu sa rozchádzajú. Kto bude mať pravdu?

S druhým zvýšením úrokových sadzieb o 75 bázických bodov Fed dosiahol neutrálne úrokové sadzby. Je to úroveň, ktorá signalizuje, že centrálna banka ekonomiku ani nestimuluje, ani ju neochladzuje. Chýba však usmernenie do budúcnosti, čo zmenilo trhy na holubičie (neočakávajúce výraznejší rast sadzieb).

„Nedostatok usmernení do budúcnosti zo strany americkej centrálnej banky uviedol trhy do omylu v očakávaní, že vrchol jastrabieho správania Fedu je už za nami. Trh už započítal do cien ďalšie pravdepodobné zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov v septembri, s následnými dvoma ďalšími zvýšeniami o 25 bps do konca roka. Na budúci rok očakávajú trhy naopak zníženie sadzieb o 50 bázických bodov, čím by sa úroková sadzba na konci roku 2023 dostala asi o 100 bps pod 3,8 %, teda pod júnové očakávania FOMC,“ hovorí Charu Chanana, trhová strategička Saxo Bank.

Dodáva, že šéf Fedu Powell odmietol komentovať nesúlad medzi očakávaniami trhu a júnovými očakávaniami Fedu. „Finančné podmienky sa od júnového zasadnutia FOMC uvoľnili, čo pravdepodobne len zhorší problém s infláciou. To naznačuje, že Fed bude musieť v súčasnom cykle urobiť ešte aspoň jeden jastrabí ťah a zvýšiť úrokové sadzby,“ predpovedá Charu Chanana.

Aj keď rozhodnutie členov FOMC zvýšiť sadzby o 75 bázických bodov bolo jednomyseľné, predseda Fedu sa vyhol odpovedi na otázku ohľadne budúceho smerovania sadzieb. Dokonca explicitne uviedol, že Fed žiadne „jasné usmernenie“ o budúcich pohyboch úrokových sadzieb nevydá a júnové prognózy FOMC sú jediné, ktoré sa dajú využiť na odhad pravdepodobného vývoja. Rovnako odmietol aj akékoľvek otázky týkajúce sa uvoľnenia finančných podmienok alebo trhových cien pri rozpočtových škrtoch na rok 2023.

Fed potvrdil, že „nedávne ukazovatele výdavkov a produkcie „sa zmiernili“, pričom poznamenal, že prírastok pracovných miest „bol silný“ a že inflácia „zostáva zvýšená“. Aj čísla o HDP v druhom štvrťroku potvrdili len miernu recesiu. „Stav na trhu práce nezodpovedá ekonomike v recesii. Infláciu stále poháňa energetická kríza a napätý trh práce. Priestor na ďalší rozbeh teda stále má. Pred ďalším septembrovým zasadnutím Fedu môže volatilita porásť,“ očakáva trhová strategička Saxo bank.

Charu Chanana

Zdieľať