Spúšťačom krízy bude obchodná vojna medzi USA a Čínou

Ekonomické ukazovatele OECD sa dostali pod svoje dlhodobé priemery. Hoci z minulosti vieme, že to vždy vedie k recesii, na jej spustenie bude potrebný ešte externý faktor. Tým môže byť práve stupňovanie obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. 

Predstihové ekonomické ukazovatele, ktoré zostavuje OECD, sú pod svojim dlhodobým priemerom a ďalej spomaľujú. História nám ukazuje, že keď sa v minulosti dostali na také úrovne ako teraz, viedlo k recesii. Myslíme si, že ďalšiu krízu spustí obchodná vojna medzi USA a Čínou. Negatívny vplyv však bude mať i stav čínskej ekonomiky ako takej. Sama totiž bojuje s ekonomickým spomalením a vysokým zadlžením. 

Na tieto riziká pritom nedokáže Fed zareagovať dostatočne včas. Jeho prognózy sa totiž orientujú len na tvrdé dáta a spomalenie už v tom čase môže byť také silné, že sa ho ani nižšími sadzbami nemusí podariť zahnať. 

Viacerí ekonomickí komentátori napríklad poukazujú na vysokú zamestnanosť, ktorá podľa nich nesvedčí o tom, že by sme čelili hrozbe recesie. Je však treba povedať, že nezamestnanosť ako indikátor veľmi zaostáva za realitou. Dobré čísla napríklad trh práce dosahoval aj tesne pred recesiou v roku 2008. Firmy sú totiž vždy tie posledné, kto je ochotný uznať, že kríza prichádza.

Na krízu je potrebný externý spúšťač

Na druhej strane je treba povedať, že keď sa predstihové ukazovatele dostanú do poklesu, alebo pod dlhodobý priemer, neznamená to automaticky príchod recesie. V tejto prechodnej fáze je ešte potrebný externý faktor, napríklad nejaké politické rozhodnutie, ktoré by smerovanie nadobro zvrátilo. 

USA a Čína už zaujali vo vyjednávaní pevné pozície. Ani jedna zo strán nie je ochotná ustúpiť. Samé sa dostali do situácie, keď nemôžu pristúpiť na dohodu bez toho, aby stratili svoju tvár. Cesta von bude preto tŕnistá. Obe strany budú napätie pravdepodobne ešte viac stupňovať.

Americký prezident Donald Trump nedávno vyzval americké firmy, aby presunuli svoju výrobu z Číny. Tie však už s presunom začali samé. Musia totiž prebudovať svoje dodávateľské reťazce zaťažené clami. Táto zmena bude bolestivá a nákladná. Napriek tomu je dobré, že firmy dokážu diverzifikovať svojich dodávateľov. Príliš veľa spoločností zo Západu sa totiž koncentrovalo do Číny, ktorá im ponúkla príťažlivú infraštruktúru a nízke produkčné náklady. 

Obchodná vojna sa stupňuje

USA uvalili cez víkend na čínsky tovar v hodnote 112 miliárd dolárov nové clá. Týkajú sa obuvi, plienok a jedla. D. Trump má v zásobe ešte ďalšie kolo taríf. Tie by sa mali do platnosti dostať v polovici decembra. 

Na druhej strane, Čína bude 1. októbra oslavovať 70. výročie založenia Ľudovej republiky Číny. Prezident Xi Jinping si preto politicky nebude môcť dovoliť zmierniť svoj odmietavý postoj voči USA. 

V tejto situácii sa stáva manažment investičného rizika na súčasných, navzájom prepojených, trhoch čoraz ťažší. Globálne akcie v auguste poklesli o dve percentá. Môže za to práve najväčšia geopolitická konfrontácia dvoch ekonomík od čias pádu Berlínskeho múru. Investori by sa dnes mali viac zameriavať na dlhopisy než na akcie. Z akcií by to mali byť len kvalitné tituly a nízkou volatilitou. 

Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať