10 vecí, o ktorých dnes potrebujete vedieť

0

1. Nemecký výrobca športových potrieb Adidas prežíva výdatné časy, pretože vo finále futbalových Majstrovstiev sveta má „svoje tímy“.

„Bez ohľadu na to, ktorý tím vyhrá, tak či tak z toho budeme profitovať, pretože oba tímy sú Adidas“, uviedol dnes hovorca spoločnosti. Adidas niekoľko dní pred finále pociťuje rekordné predaje dresov.

2. Spotrebiteľský sentiment v Európe sa zotavuje. Ako vyplýva z prieskumu inštitútu GfK, vo väčšine z 28 krajín EÚ došlo v druhom kvartáli zlepšeniu spotrebiteľskej nálady. Úroveň je ešte nízka ale smer je správny, komentoval expert z GfK.

3. Inflácia v Španielsku zostáva slabá, keďže v júni tu spotrebiteľské ceny medziročne stagnovali. V máji ešte inflácia dosahovala 0,2 %. Pripomeňme, že cieľom Európskej centrálnej banky (ECB) pre eurozónu je inflácia na úrovni dvoch percent.

4. Ratingová agentúra Standard & Poor’s  dnes potvrdila nemecký rating na najvyššej úrovni „AAA“. Navyše, výhľad zostáva stabilný, takže krajine v blízkej budúcnosti nehrozí znižovanie úverovej známky.

5. Čierne zlato dnes opäť strácalo – barel ropy Brent sa obchoduje za 107,104 USD, čo je pokles o 1,43 %. Ropa Brent je tak najlacnejšia za posledné dva mesiace. O 1,53 % lacnie aj ropa WTI, ktorá stojí 100,789 USD/barel. Trh naďalej ťaží z vyšších dodávok z Líbye.

6. Zlato sa dnes obchoduje na úrovni 1336 dolárov/uncu, čo je blízko jeho tri a pol mesačného maxima. Cenu nahor tlačia problémy portugalského bankového sektora a posledné zasadnutie Fedu. Trh so zlatom očakáva, že Federálny rezervný sytém bude držať nízke sadzby dlhšiu dobu.

7. V rámci výsledkovej sezóny sa dnes čakalo na čísla americkej veľkobanky Wells Fargo. Najväčšia banka v USA v druhom kvartáli zvýšila zisk o 3 % na 5,7 mld. dolárov. Zisk na akciu tak dosiahol 1,01 USD, čo je presne v súlade s očakávaniami.

usd-jpy
Vývoj páru USD/JPY za posledných 5 dní

8. Japonský jen ťaží zo svojho statusu bezpečnej investície, keď posilnil voči všetkým hlavným menám. Za celý týždeň mena voči doláru získala 0,7 % na 101,31 jenov/dolár.

9. Je nepravdepodobné, že finančné problémy skupiny Espirito Santo budú mať systémové dôsledky na menovú úniu, uviedla vo svojom komentári americká veľkobanka Goldman Sachs.

Aktíva portugalských bánk predstavujú len 1,6 % z aktív bankového sektora eurozóny a expozícia zahraničných bánk voči Portugalsku je nízka. Okrem toho je ECB pripravená podporiť všetky banky.

10. Ako informuje agentúra Reuters, Bulharsko umožnilo, aby zanikla 4. najväčšia tamojšia banka a vyčlenila svoje zdravé aktivity do samostatnej banky. Centrálna banka informovala, že banke Corpbank odobrala licenciu.