Podobne ako v uplynulých dvoch mesiacoch, aj v novembri vám na portáli investicne.sk prinášame prehľad praktických ekonomických informácií, ktoré sú užitočné pre každého bežného Slováka.
- Priemerná ročná miera inflácie dosiahla v októbri 2013 hodnotu 2 %. Celkovo sa v porovnaní so septembrom ceny nezmenili. Ceny potravín klesli mierne o 0,5 %, za čo môžu najmä nižšie ceny ovocia či rýb.
- Teraz sa pozrime na vývoj slovenských miezd. Posledné údaje za september ukazujú, že medziročne sa priemerná nominálna mesačná mzda výraznejšie zvýšila v informačno-komunikačnom sektore (+9,3 % na 1760 €) a predaji a oprave vozidiel (5,9 % na 776 €)
- Z pohľadu zamestnanosti bol september plodný pre trhové služby ale aj dopravu či reštaurácie a pohostinstvá. Naopak, počet zamestnaných medziročne klesal najmä v IT činnostiach či v stavebníctve.
- Čo sa týka stavebníctva, tomu sa v septembri oproti septembru minulého roka darilo menej, keď produkcia v tomto sektore poklesla o takmer jedno percento.
- Pozitívom je vývoj spotrebiteľskej atmosféry, ktorá sa v októbri zlepšila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v porovnaní so septembrom 2013 vzrástol o 1,2 bodu na mínus 21,8.
Opäť nové investície a nové pracovné miesta
Až o 260 pracovných miest bude bohatší región Dunajskej stredy. Švajčiarsky producent výťahov Schindler, ktorý na juhu Slovenska zamestnáva 200 ľudí, tu podnikne najväčšiu investíciu za posledné roky.
Na dvojmiliónovú investíciu, ktorá prinesie 160 pracovných miest, sa môžeme tešiť aj pri francúzskej spoločnosti Plastic Omnium, ktorá je dodávateľom pre automobilový sektor.
Na nové pracovné miesta sa môžu tešiť strojári v Nižnej na Orave. V budúcom roku tam jedna z firiem zamestná viac ako 30 ľudí. Od januára začína nábor do svojho podniku v Partizánskom nemecký dodávateľ pre automobilový priemysel. V prvej etape plánuje zamestnať zhruba 100 ľudí.
Na lepšie časy kvitne aj Dubnici nad Váhom. V priebehu dvoch rokov tu vznikne 500 pracovných miest, ktoré budú odrazom 15-miliónovej investície Dubnického metalurgického kombinátu. Priemyselný park v Lipanoch by mali obohatiť štyri firmy, ktorú tu v roku 2014 vytvoria takmer 100 pracovných miest.
Vývoj cien PHM
Za posledné dva týždne nám o takmer 2 percentá zlacnel 98 oktánový benzín. Veľmi mierne zlacnela motorová nafta. Naopak, cena LPG zaznamenala mierny rast.
Ostatné komodity
V klesajúcom trende sa aj naďalej nachádza zlato. Kým začiatkom novembra stála jedna unca zlata zhruba 1315 USD, aktuálne je to o 70 dolárov menej. Podobne sa vyvíja aj cena striebra, ktorá počas novembra poklesla z 21 na 19,80 dolára.
Vývoj úrokov
Na základe pravidelnej ekonomickej a menovej analýzy sa Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodla znížiť úrokovú sadzbu hlavných refinančných operácií Eurosystému o 25 bázických bodov na historické minimum 0,25 %. Sadzba jednodňových refinančných operácií bola znížená o 25 bázických bodov na 0,75 %.
Vývoj eura
V porovnaní so začiatkom novembra je kurz eura voči doláru mierne silnejší. Kým prvého novembra stálo jedno euro menej ako 1,35 dolára, aktuálne je na nákup eura potrebných 1,3556 USD. Počas mesiaca bol kurz dokonca nižší ako 1,34 USD, za čo mohlo rozhodnutie ECB o nižších sadzbách. Kurz nahor však opäť tlačí slabší dolár, ktorý reaguje na pokračujúce tlačenie dolárov.







