Ako vyplýva z predbežných údajov štatistického úradu Eurostat, ktoré boli zverejnené v utorok, inflácia v eurozóne v marci spomalila na 2,2 % z februárových 2,3 %. Analytici počítali s medziročným rastom cien na úrovni 2,3 %.
Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilnejšie ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku, sa v marci znížila z februárových 2,6 % na 2,4 %. Ostro sledovaná inflácia v službách, ktorá sa dlho pohybovala na úrovni 4 %, v marci klesla na 3,4 % z 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci.
Z údajov vyplýva, že marcová inflácia bola vo viacerých hlavných ekonomikách eurozóny nižšia, ako sa predpokladalo. Inflácia v Nemecku dosiahla 2,3 % a v Španielsku klesla na 2,2 %, zatiaľ čo vo Francúzsku zostala nezmenená na úrovni 0,9 %.
Je ECB pripravená na ďalšie zníženie sadzieb?
Tieto údaje posilnili očakávania ďalšieho zníženia úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) počas jej nadchádzajúceho zasadnutia 17. apríla. Z údajov LSEG vyplýva, že trhy po dnešnom zverejnení inflačných údajov počítali s približne 80 % pravdepodobnosťou takéhoto zníženia.
Viacerí predstavitelia ECB údajne zvažujú, či v apríli zvoliť pauzu a počkať na ďalší vývoj, najmä pokiaľ ide o vplyv obchodnej politiky USA a zvýšené európske vojenské výdavky. Hoci znižovanie sadzieb zostáva na stole, niektorí členovia Rady guvernérov sa prikláňajú k aprílovej pauze, a to najmä pre neistotu spojenú s Trumpovými clami.
Depozitná sadzba ECB v súčasnosti dosahuje 2,5 %, čo je pokles z najvyššej úrovne 4 %. Banka však signalizovala, že ďalšie uvoľňovanie bude závisieť od prichádzajúcich údajov, a podľa niektorých analytikov marcové údaje vysielajú zmiešané signály.
Cenové tlaky v jednotlivých sektoroch zostávajú zvýšené. Náklady na potraviny, alkohol a tabak sa medziročne zvýšili o 2,9 %, pričom vo februári to bolo 2,7 %. Inflácia v službách – ukazovateľ, ktorý ECB pozorne sleduje vzhľadom na jeho koreláciu s rastom miezd a domácim dopytom – sa na ročnej báze spomalila na 3,4 %, čo predstavuje pokles z 3,7 % vo februári. Hoci to znamenalo najnižší údaj od júna 2022, medzimesačný nárast o 0,4 % ukázal, že inflačné tlaky zďaleka nie sú utlmené.
Záverom možno konštatovať, že rozhodnutie ECB zo 17. apríla nebude jednoduché. Pravdepodobne bude závisieť nielen od vývoja inflácie, ale aj od externých rizík spojených s očakávanými oznámeniami o clách a ich možnými hospodárskymi dopadmi.
Zdroje: cnbc; euronews.com;