Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa spôsobuje väčšiu ekonomickú neistotu, ako tomu bolo počas Covidu, uviedol pre Sunday Times viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos. „Sme svedkami toho, že nová americká administratíva nie je naklonená pokračovaniu multilateralizmu, ktorý je založený na spolupráci medzi jurisdikciami a hľadaní riešení spoločných problémov. To je dôležitá zmena a veľký zdroj neistoty,“ uviedol viceprezident ECB.
Viacerí politici ECB vyjadrili svoje obavy z dôsledkov obchodnej vojny. Šéfka ECB Christine Lagardová upozornila, že eskalácia colnej vojny môže mať negatívny vplyv na svetové hospodárstvo. Aj José Luis Escrivá, člen Rady guvernérov ECB, v piatok pre televíziu Bloomberg uviedol, že prognózy inflácie a hospodárskeho rastu sú vystavené značným rizikám vo všetkých smeroch. Dodal, že takáto neistota komplikuje predvídanie ďalšieho vývoja úrokových sadzieb.
Na otázku o masívnych výdavkoch na obranu zo strany európskych vlád Guindos uviedol, že „ide o krok správnym smerom“. Zároveň však upozornil, že je príliš skoro na vyvodzovanie definitívnych ekonomických záverov. Napriek tomu predpokladá, že „to pravdepodobne podporí hospodársky rast a bude mať len obmedzený vplyv na infláciu.“
Guindos potvrdil postoj ECB, že inflácia smeruje k dosiahnutiu 2-percentného cieľa centrálnej banky „koncom tohto roka alebo začiatkom budúceho roka“. Zároveň zdôraznil, že „všetky ukazovatele služieb a jadrovej inflácie sa vyvíjajú správnym smerom“.
Zdroje: bloomberg; investicne.sk