V Číne boli objavené mimoriadne bohaté ložiská zlata. Geologický úrad provincie Hunan uviedol, že pod zlatonosným poľom Wangu v okrese Pingjiang v hĺbke približne 2 000 metrov objavil viac ako 40 zlatých žíl obsahujúcich približne 300 ton drahého kovu. Úrad zároveň dodal, že na určenie skutočných zásob zlata sú ešte potrebné ďalšie štúdie.
Spoločnosť Hunan Gold má v zlatom poli niekoľko baní, no komerčná hodnota zdrojov je vzhľadom na ich hĺbku nejasná. Nie je isté, či je rozvoj možný alebo ekonomicky životaschopný, uviedla v správe spoločnosť.
Geologický úrad odhadol, že v lokalite v hĺbke viac ako 3 000 metrov sa nachádzajú ďalšie zásoby zlata v objeme až 1 000 ton. Celkové zásoby zlata v Číne predstavujú približne 3 000 ton a krajina je zároveň najväčším spotrebiteľom tohto drahého kovu na svete.
„Tento objav je veľkým úspechom pre čínsky prieskum nerastných surovín,“ povedal pre pre South China Morning Post Liu Yongjun, viceprezident geologického inštitútu provincie Hunan.
Čína zintenzívňuje investície do prieskumu nerastných surovín v rámci svojho rozvojového plánu na roky 2021 – 2025, ktorého cieľom je rozšíriť domáce zásoby strategických zdrojov. Investície do prieskumu v roku 2022 medziročne vzrástli o 8 % a dosiahli 110,5 mld. jüanov. Vďaka tomu sa zvýšili zásoby základných zdrojov vrátane ropy, zemného plynu, vzácnych zemín a zlata.
Ceny zlata dosiahli v tomto roku viacero rekordných maxím, čo je odrazom nižších úrokových sadzieb a rastúceho geopolitického napätia. Americká banka Goldman Sachs Group predpokladá, že do konca budúceho roka sa cena zlata dostane na úroveň 3 000 USD za uncu, čo je približne o 13 % viac ako súčasná úroveň 2647 USD.
Zdroje: mining.com; wionews.com
Zvláštne, keď niečoho ubúda tak to väčšinou zdražuje. Keď naopak pribúda väčšinou cena klesá. Prečo po takomto veľkom objave cena neklesá ale odhaduje sa ďalšie stúpanie?
V pomere k celkovému objemu vyťaženého zlata je to len cca 0,4 %, pričom ešte nie je vyťažené