Nie je to tak dávno, čo západný svet bojoval s rekordne vysokou infláciou. Centrálne banky na to reagovali zvýšením úrokových sadzieb, čo pomohlo dostať rast cien pod kontrolu. V súčasnosti sa ale objavujú hlasy, že svet môže opäť čeliť vyššej inflácii.
Guvernér indickej centrálnej banky (Reserve Bank of India) Šaktikanta Das tento týždeň varoval, že stále existuje riziko návratu globálnej inflácie a spomalenia hospodárskeho rastu. „Podarilo sa dosiahnuť mäkké pristátie, ale riziká inflácie..riziká návratu inflácie a spomalenia ekonomického rastu pretrvávajú,“ povedal Das v indickom Bombaji na podujatí Global Leadership Summit.
Ako hovorí, čoraz väčší tlak spôsobujú aj geopolitické konflikty, geoekonomická fragmentácia, volatilné ceny komodít či klimatické zmeny. Das pri týchto tvrdeniach poukázal na niekoľko rozporov na globálnych trhoch, ako je posilňovanie amerického dolára, a to aj napriek tomu, že Federálny rezervný systém znižuje úrokové sadzby. Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu hlavných mien, za posledný mesiac vzrástol o viac ako 3 % a dosiahol najvyššiu úroveň za posledný rok.
Trumpova politika môže zvýšiť infláciu
Varovanie z Indie prichádza v čase, keď investori a ekonómovia pozorne skúmajú, ako môže návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu ovplyvniť vývoj úrokových sadzieb v USA. Mnohí predpokladajú, že Trumpova politika vyšších obchodných ciel a prísnejšej imigračnej politiky rozdúcha infláciu, čo by mohlo zabrzdiť cyklus znižovania sadzieb zo strany Fedu (najmä v dlhodobejšom horizonte). Fed začiatkom novembra uskutočnil druhé zníženie úrokových sadzieb v rade a obchodníci očakávajú, že ďalšie zníženie by mohlo prísť na decembrovom zasadnutí.
Návratu inflácie sa obáva aj šéf Bank of France a člen Európskej centrálnej banky (ECB) Francois Villeroy de Galhau. V stredu pre rozhlasovú stanicu France Inter uviedol, že ekonomický program novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa prináša riziko návratu inflácie do Spojených štátov a poškodenia hospodárskeho rastu vo svete. Podľa Villeroya budú hlavnú ťarchu ciel znášať najmä americkí spotrebitelia: „Protekcionizmus takmer vždy vedie k zníženiu kúpnej sily spotrebiteľov,“ zdôraznil šéf Bank of France.
K jeho tvrdeniam sa pridal aj guvernér rakúskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Robert Holzmann, podľa ktorého môže Trupova politika zvýšiť infláciu na oboch stranách Atlantiku.
Ešte väčší inflačný šok
Pred Trumpovovými krokmi varuje aj známy ekonóm a bývalý minister financií Larry Summers. „Ak bude pokračovať v tom, čo hovoril počas svojej kampane, dôjde k inflačnému šoku výrazne väčšiemu než bol ten, ktorý krajina utrpela v roku 2021,“ povedal Summers Kate Bolduan v stredu na CNN News Central.
Summers varoval najmä pred tým, že ak sa clá použijú agresívne, dôjde k „výraznému nepriaznivému ponukovému šoku v dôsledku vyšších cien“.
Okrem zníženia daní a zavedenia ciel Trump navrhuje deportovať približne 11 miliónov prisťahovalcov bez dokladov, pričom mnohí z nich pracujú. Podľa analytikov by to mohlo vytvoriť tlak na pracovnú ponuku a zvýšiť náklady, najmä v poľnohospodárstve a stavebníctve, čo by v konečnom dôsledku viedlo k rastu inflácie.
Čítaj tiež: Čo spôsobuje hyperinfláciu?
98 % | Viac ako 1000 US akcií bez poplatku Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami Fyzické akcie i ETF* Špičková podpora v CZ jazyku *Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov |
Obchodovanie je vždy spojené s rizikom Sponzorované |