Ak zvíťazí Kamala Harris, akciové trhy môžu pokračovať v raste

Kamala Harris
Kamala Harris (Foto:Wikimedia)

Prezidentské voľby v USA sa budú konať 5. novembra. V prípade výhry Kamaly Harrisovej očakáva Saxo Bank na základe súčasného makroekonomického vývoja a historických skúseností na akciových trhoch pozitívny vývoj. „Historicky majú akciové trhy tendenciu fungovať dobre v prvom roku demokratického predsedníctva. Hlavné indexy ako Russell 2000 a NASDAQ často vykazujú silnejšie zisky. Vzhľadom na súčasné vysoké úrovne indexov S&P možno očakávať pokračovanie pozitívneho výkonu, najmä v prípade zavedenia fiškálnych stimulov pre ľudí s nižšími príjmami,“ hovorí Althea Spinozzi, vedúca FX stratégií Saxo Bank.

V prípade drahých kovov očakáva stabilné alebo klesajúce ceny, nakoľko s demokratickým prezidentom na čele krajiny by lepšia ekonomická stabilita a znížené obavy z inflácie mohli viesť k zníženiu dopytu po zlate ako bezpečnom prístave. „Ropa WTI môže zaznamenať stabilné alebo mierne zisky. Zatiaľ čo demokrati by sa v porovnaní s republikánmi mohli skôr zamerať na obnoviteľnú energiu, krátkodobý dopyt po rope poháňaný oživením ekonomiky by mohol udržať ceny stabilné alebo len mierne vyššie,“ predpokladá odborníčka Saxo Bank.

V prípade víťazstva Kamaly Harrisovej by americké štátne dlhopisy mohli zaznamenať stabilné výnosy. Demokratické predsedníctva často presadzujú politiku, ktorá udržiava ekonomickú stabilitu, čo by mohlo viesť k skromným zmenám úrokových sadzieb a vyváženej výkonnosti na dlhopisových trhoch.

Naopak, v prípade, že sa do Bieleho domu dostane Donald Trump, očakáva expertka Saxo Bank na akciových trhoch zmiešaný výkon. „Niektoré sektory, najmä energetika a priemysel, môžu profitovať z deregulácie a propodnikateľskej politiky. Vzhľadom na súčasné vysoké ocenenia však môže dôjsť k zvýšenej volatilite, pretože investori budú opatrní,“ predpokladá.

Zlato zaznamenalo historicky počas republikánskych predsedníctiev pozitívny výkon, najmä v časoch ekonomickej neistoty alebo geopolitického napätia. Ak sa neistota na trhu zvýši, zlato by mohlo rásť ako bezpečné aktívum. Dariť by s a mohlo aj rope, ktorá by mohla zaznamenať výrazné zisky. V prípade amerických štátnych pokladničných poukážok očakáva Saxo Bank na základe historickej výkonnosti zmiešaný výkon. „Zatiaľ čo dopyt po bezpečnom prístave sa môže zvýšiť, čo vedie k stabilným alebo mierne nižším výnosom, hospodárske politiky podporujúce ekonomický rast, môžu viesť aj k vyššej neutrálnej úrokovej sadzbe, čo by mohlo vyvíjať tlak dlhopisy s dlhšou splatnosťou,“ dodáva Althea Spinozzi.

Výkon trhu v rokoch nasledujúcich po amerických voľbách

Historické reakcie trhov:

Demokratickí prezidenti

Bill Clinton (1993, 1997)

Ekonomický kontext: Začiatkom 90. rokov minulého storočia sa skončila recesia, po ktorej nasledovalo obdobie silného ekonomického rastu. Clintonovo prezidentovanie sa často spája s fiškálnou disciplínou, technologickým boomom a globalizáciou. Akciové trhy ťažili zo silného ekonomického oživenia, technologického pokroku a nárastu spotrebiteľskej dôvery. Do roku 1997 zaznamenal akciový trh ešte silnejší výkon, pričom index S&P 500 vzrástol o približne 33 %.

Zatiaľ čo v roku 1993 vzrástli ceny zlata o 17,64 % v dôsledku pretrvávajúcich účinkov recesie na začiatku 90. rokov, obáv o menovú stabilitu a z inflácie, v roku 1997 ceny zlata klesli o 21,48 % vďaka silnému americkému doláru. V roku 1993 cena ropy WTI klesla v dôsledku zvýšenej produkcie z krajín mimo OPEC, pomalého globálneho ekonomického rastu a relatívnej geopolitickej stability na Blízkom východe. V roku 1997 ceny ďalej klesli v dôsledku ázijskej finančnej krízy, ktorá znížila dopyt, zvýšenej svetovej produkcie ropy a návratu Iraku na ropný trh, čo viedlo k nadmernej ponuke.

Barack Obama (2009, 2013)

Obama zdedil veľkú finančnú krízu, ktorá viedla k významným ekonomickým problémom. Jeho administratíva zaviedla stimulačné opatrenia a finančné reformy na stabilizáciu ekonomiky. Akciové trhy zažili silný odraz od dna poháňaný opatreniami na oživenie hospodárstva a zvýšenou dôverou investorov. V roku 2013 mali akciové trhy silný výkon, pričom hlavné indexy dosiahli nové historické maximá. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zaznamenali značné zisky, poháňané pokračujúcim hospodárskym oživením, rastom firemných ziskov a podpornou menovou politikou centrálnych bánk, najmä programom kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fed.

Ceny zlata zaznamenali výrazný nárast v roku 2009, keď sa investori hrnuli do bezpečných aktív uprostred ekonomickej neistoty. Po znovuzvolení prezidenta Obamu v roku 2012 však ceny zlata klesli, keď sa globálna ekonomika začala zotavovať, obavy z inflácie sa zmiernili a Fed inicioval znižovanie svojich stimulačných opatrení. V roku 2009 ceny WTI výrazne vzrástli na približne 82 USD za barel, zotavujúc sa z miním spôsobených finančnou krízou, podporované oživením ekonomiky a zvýšeným dopytom. Po znovuzvolení prezidenta Obamu v roku 2012 zostali ceny stabilné v rozmedzí 90 až 100 USD za barel, čo bolo spôsobené stabilným globálnym ekonomickým rastom a zvýšenou produkciou ropy, najmä v dôsledku prudkého rozmachu trhu s bridlicou v USA.

Americké štátne dlhopisy spočiatku ťažili z bezpečného dopytu po globálnej finančnej kríze v roku 2008, ale výnosy z dlhodobejších amerických štátnych dlhopisov v roku 2009 vzrástli. Keď sa ekonomika začala zotavovať z veľkej recesie, obavy z možnej budúcej inflácie v dôsledku kvantitatívneho uvoľňovania a iných stimulačných opatrení vyhnali výnosy zo štátnej pokladnice USA vyššie. Okrem toho, na financovanie masívnych fiškálnych stimulov a záchranných programov vydala vláda USA veľký objem štátnych cenných papierov. Táto zvýšená ponuka sa zhodovala s nárastom ochoty investorov riskovať, čo viedlo k rotácii od bezpečných aktív k rizikovejším, ako sú akcie. V roku 2013, keď sa ekonomický výhľad zlepšil, Federálny rezervný systém signalizoval zníženie svojich stimulačných opatrení, čo odrážalo posun smerom k vyšším úrokovým sadzbám. To vyvíjalo tlak na americké štátne pokladnice.

Joe Biden (2021)

Bidenovo prezidentské obdobie sa začalo uprostred pandémie COVID-19 s výraznými ekonomickými narušeniami a následným úsilím o obnovu. akciové trhy zažili širokú pozitívnu výkonnosť po objavení vakcín a pod vplyvom ekonomických stimulov. Výrazne profitoval najmä technologický sektor, pričom spoločnosti ako Apple, Microsoft, Amazon a Tesla zaznamenali značné zisky. Tieto spoločnosti prosperovali vďaka zvýšenému dopytu po digitálnych službách a produktoch počas prebiehajúcej pandémie a širšej digitálnej transformácie.

Ceny zlata klesli v roku 2021 predovšetkým v dôsledku toho, že Federálny rezervný systém signalizoval potenciálne zvýšenie úrokových sadzieb, čo posilnilo americký dolár a znížilo príťažlivosť zlata. Okrem toho, keď sa ekonomický výhľad zlepšil, investori sa presunuli k rizikovejším aktívam, čím sa dopyt po zlate ešte viac znížil. Ropa zaznamenala výrazné nárasty v dôsledku oživenia globálnej ekonomickej aktivity, keď sa zvýšila zaočkovanosť proti COVID-19 a zrušili sa obmedzenia, čo viedlo k prudkému nárastu dopytu po ropných produktoch. Okrem toho obmedzenie ponuky spôsobené znížením produkcie OPEC+ a prerušením ťažby ropy v USA ešte viac sprísnili trh, čo zvýšilo ceny. Kombinácia očakávanej inflácie a zmeny politiky Fedu spôsobili, že štátne dlhopisy boli menej atraktívne v porovnaní s inými investíciami.

Republikánski prezidenti

George W. Bush (2001, 2005)

Bushovo obdobie bolo svedkom následkov prasknutia dot-com bubliny a útokov z 11. septembra, čo viedlo k ekonomickým výzvam a volatilite trhu. Akciové trhy vykázali zmiešaný výkon s výrazným poklesom po útokoch v roku 2001 a krachu dot-com, ale zotavenie v neskorších rokoch. Zlato dosiahlo dobré výsledky ako bezpečné aktívum v časoch neistoty. Ropa tiež, a to v dôsledku geopolitického napätia a obáv z dodávok.

Donald Trump (2017)

Trump sa zameral na znižovanie daní, dereguláciu a obchodnú politiku, čo ovplyvnilo výkonnosť trhov. Akciové trhy ťažili z optimizmu zo zníženia daní, hoci sa obchodné napätie s Čínou zvýšilo. Indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite zaznamenali svoj najlepší ročný výkon od roku 2013. Výrazné zisky zaznamenal najmä technologický sektor, pričom vedúce postavenie mali spoločnosti ako Apple, Amazon a Facebook. Priemyselný priemer Dow Jones vzrástol o približne 24 %, S&P 500 približne o 19 % a Nasdaq približne o 28 %, čo odráža silu naprieč hlavnými indexmi. Zlato malo tendenciu dosahovať dobré výsledky, čo odrážalo geopolitické neistoty a obchodné napätie. V roku 2017 zaznamenali ceny ropy WTI výrazné zisky a skončili rok na úrovni okolo 60 USD za barel, čo bola najvyššia cena na konci roka od roku 2013. Výkon ropy bol poháňaný znížením produkcie OPEC, silným globálnym dopytom a rekordne vysoký export ropy z USA poháňaný konkurenčnými cenami.

Americké štátne dlhopisy zväčša stagnovali v dôsledku vyvážených faktorov silného ekonomického rastu a nízkej inflácie.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
rm stock Komentáre