Apple a Meta rokujú o možnom partnerstve v oblasti umelej inteligencie

Materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms vedie rokovania o možnej integrácii svojho modelu umelej inteligencie do nedávno oznámeného systému umelej inteligencie pre iPhony od spoločnosti Apple. Správu priniesol denník The Wall Street Journal.

Meta a ďalšie spoločnosti vyvíjajúce AI si kladú za cieľ využiť rozsiahlu distribúciu spoločnosti Apple prostredníctvom jej iPhonov. Apple, ktorá v oblasti generatívnej AI zaostáva za svojimi konkurentmi, vyvinula svoje vlastné menšie modely umelej inteligencie. Priznala však, že v prípade zložitejších alebo špecifických úloh sa obráti na partnerov z odvetvia. Spoločnosť Apple predstavila svoju vlastnú AI platformu s názvom Apple Intelligence a ako prvého partnera, s ktorým bude vyvíjať zložitejšie úlohy, avizovala ChatGPT od OpenAI.

Očakáva sa, že výrobca iPhonov bude diskutovať aj o partnerstvách s inými spoločnosťami zaoberajúcimi AI v rôznych regiónoch, ako je Čína, kde je zakázaný chatbot ChatGPT od OpenAI.

Podľa Craiga Federighiho, vedúceho softvérového oddelenia spoločnosti Apple, je najlepšou voľbou pre súčasných používateľov práve ChatGPT. Apple má v pláne integrovať aj službu Gemini od firmy Google.

Okrem spoločností Google a Meta rokovali s Apple aj startupy Anthropic a Perplexity, ktoré chcú prispieť do Apple Intelligence svojou generatívnou AI. Ak spoločnosť Apple uzavrie dohody s partnermi nad rámec OpenAI, zákazníci si podľa nej budú môcť vybrať, ktoré externé modely AI chcú v rámci interných systémov spoločnosti Apple využívať. Technológia OpenAI má byť integrovaná v zariadeniach spoločností Microsoft a Apple.

Zámerom Apple nie je to, aby jedna zo strán platila tej druhej. Namiesto toho by mohli spoločnosti s umelou inteligenciou predávať prémiové predplatné svojich služieb prostredníctvom Apple Intelligence. Tak ako sa to robí v obchode s aplikáciami – výrobca iPhonov by si ponechal podiel z príjmov z predplatného zo svojich zariadení.

Aj keď by dohody so spoločnosťou Apple pomohli spoločnostiam zaoberajúcim sa umelou inteligenciou získať rozsiahlu distribúciu ich produktov, stále nie je jasné, ako by tento finančný prínos vyzeral v praxi.

Zdroje: wsj; finance.yahoo.com

98 %


Viac ako 1000 US akcií bez poplatku

Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami

Fyzické akcie i ETF*

Špičková podpora v CZ jazyku


*Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov

Obchodovanie je vždy spojené s rizikom

Sponzorované

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre