Tento výrobca čipov môže byť ďalšou biliónovou spoločnosťou, myslí si BofA

ai čip

Výrobca čipov Broadcom sa môže stať ďalším členom klubu biliónových spoločností, uviedla vo štvrtok Bank of America. Akcie spoločnosti (AVGO) vo štvrtok vzrástli o viac ako 12 % po tom, ako spoločnosť zverejnila lepšie než očakávané kvartálne výsledky a tiež rozdelenie akcií v pomere 10 ku 1.

Bank of America si myslí, že Broadcom má ešte väčší potenciál. Analytici vo svojom komentári zo štvrtka zvýšili cieľovú cenu akcií spoločnosti na 2 000 USD, čo je v porovnaní so súčasnou úrovňou nárast o približne 18 %. Ako uviedli, spoločne s Nvidiou (NVDA) ju považujú za TOP akciu, keďže má jedinečnú pozíciu na rast.

Svoj cenový cieľ navýšila aj banka Goldman Sachs a to na 1880 USD. Tento krok zdôvodnila argumentom, že firmu Broadcom spolu s Nvidiou považuje za kritickú súčasť prebiehajúceho budovania AI infraštruktúry.

Spoločnosť Broadcom patrí medzi výrobcov polovodičov, ktorí ťažia z mánie okolo umelej inteligencie, keďže ich čipy sa využívajú na spúšťanie AI softvéru. Broadcom ponúka celý rad komponentov, ktoré sa používajú vo výpočtovej technike a sieťach – vrátane tých, ktoré sú nevyhnutné pre dátové centrá. Spoločnosť dodáva čipy napr. pre Apple a spolupracuje aj s firmou Google, ktorá navrhuje svoj vlastný AI čip s názvom TPU.

Výsledky spoločnosti prekonali odhady

Spoločnosť v stredu zverejnila výsledky za druhý fiškálny štvrťrok, ktoré prekonali odhady analytikov. Zisk na akciu dosiahol 10,96 USD, čo bol lepší výsledok ako očakávaných 10,84 USD. Tržby dosiahli 12,49 miliardy dolárov oproti odhadovaným 12,03 mld. USD.

Ako uviedol výkonný riaditeľ Hock Tan, k lepším výsledkom prispela aj akvizícia spoločnosti VMware. „Výsledky v druhom štvrťroku boli opäť poháňané dopytom po AI a spoločnosťou VMware,“ uviedol vo vyhlásení Tan. Ako dodal, príjmy z produktov umelej inteligencie dosiahli v danom období rekordných 3,1 miliardy USD.

Výrobca čipov okrem toho očakáva, že vo fiškálnom roku 2024 dosiahne tržby vo výške približne 51 miliárd USD, čo je viac ako predchádzajúca prognóza spoločnosti a mierne viac ako konsenzus na úrovni 50,42 miliardy USD.

Od začiatku tohto roka akcie Broadcom pridali viac ako 50 % a za posledných 12 mesiacov posilnili o približne 90 %. Trhová hodnota spoločnosti aktuálne dosahuje 776 miliárd dolárov.

Graf: Vývoj akcií Broadcom (AVGO) za posledných 5 rokov

Graf: Vývoj akcií Broadcom
Graf: Vývoj akcií Broadcom (AVGO) za posledných 5 rokov

Zdroje: tradingview.com; businessinsider.com; bloomberg.com

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre