Cena kakaa sa vyšplhala na 22 ročné maximum

Komodity zaznamenali vo februári mierny pokles, ktorý sa ale týkal širokého spektra produktov. Celkovo index Bloomberg Commodity Total Return (BCOM), ktorý sleduje kôš 24 hlavných komoditných futures takmer rovnomerne rozdelených medzi energiami, kovmi a poľnohospodárstvom, poklesol o 1,5 %, čo predstavuje pokles štvrtý mesiac v rade. Na čele poklesu stáli obilniny, ktoré sa ponorili na trojročné minimum. Na opačnej strane spektra stálo kakao.

Futures na kakao predlžujú svoj minulo mesačný parabolický nárast, pričom cena tejto komodity vzrástla o viac ako tretinu a zaznamenala najväčší mesačný skok za posledných 22 rokov. Rallye, ktoré nabralo na sile koncom minulého roka, znamenalo prudký nárast cien futures v New Yorku na rekordnú úroveň nad 6 000 USD za tonu kakaa, čo je približne 2,5-krát viac ako päťročný priemer zaznamenaný pred rokom 2023. „Bolo to ovplyvnené horším ako očakávaným deficitom v sezóne 2023-24 – tretím v rade – a to kvôli nepriaznivému vývoju v západnej Afrike, v regióne, ktoré produkuje najviac kakaa na svete, a ktorý predstavuje približne 75 % celosvetovej produkcie. Silné dažde na začiatku sezóny poškodili úrodu, v dôsledku čoho sa začali šíriť choroby ešte skôr, ako starnúce stromy museli zabojovať s teplom a suchom. Všetky tieto zmeny prispeli k zníženiu produkcie a keďže drobní farmári mali veľmi nízke príjmy, budú aj naďalej bojovať s tým, aby si mohli dovoliť potrebné, ale drahé pesticídy a hnojivá na boj proti chorobám a zároveň zachovať produkciu zo starnúcich stromov,“ vysvetľuje expert Saxo Bank.

Dovoz kakaa od pestovateľov do prístavov na Pobreží Slonoviny, prepravcu číslo jeden, je v súčasnosti približne o tretinu nižší ako bol v minulom roku. Nakoľko ani úroda z polovice sezóny tiež nevyzerá dobre, vyvoláva to obavy o dostupnosť kakaa potrebného pre splnenie už dohodnutých predajov. To by mohlo spôsobiť, že niektorí z hlavných producentov čokolády budú nútení vstúpiť na trh termínovaných obchodov, aby si zabezpečili dodávky, a neúmyselne sa tak zmenia na kupujúcich futures namiesto bežnej zaisťovacej činnosti.

Emisné kvóty trpia

Ďalším trhom, ktorý v posledných mesiacoch utrpel okrem kakaa prudký pokles, boli emisné kvóty v Európe, pričom ECX v jednom bode klesol až blízko k 50 EUR za tonu z úrovne 105 EUR v minulom roku. Kolaps cien emisných kvót bol čiastočne spôsobený skutočnosťou, že európska energetická sieť ozelenieva tak rýchlo, že to ničí dopyt po uhlíkových povolenkách. Masívne zavádzanie solárnych a veterných elektrární v celej EÚ za posledných pár rokov a oživenie výroby jadrovej energie vo Francúzsku v kombinácii s nižšou priemyselnou aktivitou a miernou zimou, spôsobilo prudké zníženie cien zemného plynu. To vzápätí znížilo dopyt po uhlí, ktoré sa vyznačuje väčším znečisťovaním a vyššími emisiami.

Vyhliadky na oživenie cien emisných kvót závisia od ekonomickej aktivity a od toho, či uvidíme oživenie v odvetviach náročných na spotrebu energie, ktoré najviac utrpeli počas minuloročného prudkého zdraženia plynu. „Vzhľadom na to, že sa trh s emisnými kvótami bude v priebehu tohto desaťročia výrazne sprísňovať – keďže si povolenia bude musieť kupovať viac priemyselných skupín – sa nakoniec nájde nová úroveň. Uvidíme však,  či to bude vyššie ako 50 EUR. Bude to okrem iných faktorov závisieť od toho, či sa Európa dokáže vyhnúť dlhodobému hospodárskemu spomaleniu,“ komentuje komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen.

Zlato a striebro vyčkávajú na znižovania úrokových sadzieb v USA, pričom naďalej preukazujú odolnosť voči rastúcim výnosom štátnych dlhopisov a silnejšiemu doláru. Ropa zostáva v pôvodnom pásme, pričom obchodníci sa zameriavajú na stretnutie OPEC+ a napätie na Blízkom východe.

Komoditný analytik Saxo Bank
Zdieľať
rm stock Komentáre