Nvidia takmer popiera zákony finančných trhov

Nvidia
Nvidia

Nvidia to dokázala! Nikdy predtým sme na akciovom trhu nevideli nič podobné ako je 265 % medziročný rast tržieb spoločnosti, od ktorej sa očakáva, že v nasledujúcich štyroch štvrťrokoch vykáže tržby okolo 100 miliárd USD. To takmer popiera zákony fyziky. Podľa finančného riaditeľa spoločnosti generatívna AI dosiahla „bod zlomu“. Ide zároveň o kľúčový faktor modernizácie modelov Nvidie a motor jej tržieb.

Podiel jedného zákazníka na tržbách dosiahol až 13 %, čo je 7,9 miliardy dolárov v počítačových čipoch od jedného zákazníka za jeden rok. Na základe agresívneho nárastu kapitálových výdavkov spoločnosti Microsoft v predchádzajúcich štvrťrokoch odhadujeme, že ide o spoločnosť Microsoft.

Nvidia sa môže pochváliť čistou maržou na úrovni  55,6 %, čo je najvyššia marža medzi veľkými technologickými spoločnosťami. Žiadna iná spoločnosť v technologickom sektore s trhovou hodnotou nad 100 miliárd dolárov nedosahuje takýto čistý zisk. Toto bol pritom ôsmy výsledkový rekord v šnúre od Nvidie, vďaka čomu však bude pre Nvidiu čoraz ťažšie prekonávať očakávania. „Silné výsledky Nvidie by mohli podnietiť súťaženie medzi akciami AI firiem a tiež v širšom technologickom sektore, ale tiež vyvolať obavy z budúcich ziskov a potenciálneho vytvorenia bublín,“ hovorí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Investori by mali podľa neho začať uvažovať o znížení svojej expozície voči americkým technologickým firmám. „Existujú tri sektory, ktoré preukázali nízku koreláciu s Nvidiou, a to sú energetika, verejné služby a základné spotrebiteľské produkty. Investori môžu ľahko diverzifikovať riziko aj pomocou ETF, ktoré zahŕňajú akcie týchto troch sektorov,“ radí expert Saxo Bank.

Darí sa aj ostatným AI firmám. Z 20 akciových titulov zameraných na umelú inteligenciu vykázalo zisk až 15. Poslednou spoločnosťou, na ktorej výsledky sa ešte čaká, je Adobe, ktorá zverejní výsledky 14. marca. Priemerná miera medziročného rastu tržieb týchto firiem opäť stúpa, keď dno zaznamenali v polovici roka 2023.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
Komentáre