Finančník správne predpovedal tohtoročnú rally. Aký bude podľa neho zvyšok roka 2023?

doug-kass
Doug Kass (Foto: Thestreet.com)

Manažér hedžového fondu Doug Kass si vybudoval povesť človeka, ktorý hovorí veci tak, ako ich reálne vidí, aj keď si uvedomuje, že to, čo povie, môže spôsobiť otrasy. Napríklad vo svojich ročných výhľadoch Kass správne odhadol rally na akciovom trhu v prvej polovici roka 2023, keď do júna očakával rast akcií o 10 %.

Ako uvádza portál The Street, Kass sa nedávno opäť podelil o svoje myšlienky a načrtol, ako by sa akcie mohli vyvíjať ďalej. A pravdepodobne to nebude niečo, čo by mnohí chceli počuť.

Akciový trh tento rok prudko vzrástol, a to aj napriek riziku potenciálnej recesie. O to sa postarala séria prudkých zvýšení úrokových sadzieb FED-om. Hoci krátkodobé výnosy prevyšujú dlhodobé výnosy štátnych dlhopisov, ktoré indikujú recesiu, silný trh práce a pevný sektor služieb čoraz viac vedú investorov k presvedčeniu, že americká ekonomika sa vyhne najhoršiemu hospodárskemu zúčtovaniu.

Kass ale upozorňuje, že ešte nie je jasné, či sa USA dokážu úspešne vyhnúť recesii. A aj keby sa to podarilo, 18 %-ný zisk indexu S&P 500 od začiatku roka už môže v sebe zahŕňať veľkú časť potenciálneho rastu.

„Do konca roka 2023 som medvedí,“ píše Kass vo svojom denníku Real Money Pro. „Len málo akcií spĺňa moje štandardy pre výber…”Slugflation” – pomalý hospodársky rast a pichľavá inflácia – môže byť pred nami. Akcie sú v porovnaní s úrokovými sadzbami mimoriadne nadhodnotené – riziková prémia akcií je nízka a výnosy dlhopisov sú v porovnaní s dividendovým výnosom S&P veľmi vysoké,” uvádza finančník.

Riziko pomalého rastu a pretrvávajúcej inflácie by neuvítali investori, ktorí dúfajú, že zmiernenie inflácie a zrýchlenie hospodárskej aktivity znamenajú, že zisky firiem dosiahli v druhom štvrťroku svoje dno. Namiesto toho by to mohol byť skôr problém, keďže investori naďalej akceptujú relatívne bezpečné dlhopisy.

„Dividendový výnos S&P je len 1,50 % v porovnaní s výnosom jednoročného štátneho dlhopisu 5,40 % – to je najväčší rozdiel za posledné desaťročia,“ upozorňuje hedžový manažér. Situácii nepomáha ani to, že rýchly rast akcií v tomto roku zrejme natiahol valuáciu. Pomer ceny k zisku indexu S&P 500 sa zvýšil, čím sa stal menej atraktívnym ako na jeseň minulého roka, keď boli akcie lacnejšie. „Pomer ceny a zisku indexu S&P (bez technológií/AI) je vyšší ako 18x, čo je výrazne nad priemerom 15,5x-16,0x za posledných päť desaťročí,“ tvrdí Kass.

Z historického hľadiska dosiahol akciový index S&P 500 rok po dosiahnutí takto vysokého pomeru P/E rovnomerné výnosy. Možno uvidíme, ako Wall Street významne reviduje svoje prognózy zisku na akciu smerom nahor, aby sa šance na ďalšie zisky zlepšili.

Kass si myslí, že to môže byť ťažká úloha vzhľadom na to, že Fed stále pevne šliape na ekonomický brzdový pedál, inflácia je stále nad cieľom Fedu a banky možno nebudú ochotné prevziať riziko vzhľadom na zvýšenú hrozbu delikvencie a nesplácania úverov zo strany spotrebiteľov a dlžníkov komerčných nehnuteľností, ktorí majú nedostatok peňazí.

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre