Google a Microsoft naďalej bojujú o prvenstvo v oblasti AI

Google
Google

Po neúspešnej stávke spoločnosti Meta na Metaverse sú to už len Google a Microsoft, ktorí bojujú o prvenstvo v umelej inteligencii (AI). Amazon sa v tejto konkurencii nechytá a Apple sa do týchto pretekov ani nezapája a venuje sa iným projektom, vrátane softvéru pre autá či zdravotným funkciám pre Apple Watch.

Preteky v oblasti AI sa naozaj rozbehli 23. januára 2023, keď Microsoft ohlásil investíciu 10 miliárd dolárov, čo je tretia a najväčšia investícia do OpenAI po investíciách v rokoch 2019 a 2021. ChatGPT za prvé dva mesiace od uvedenia na trh zasiahol 100 miliónov používateľov, čo sa považuje za najrýchlejšie prijatie produktu v histórii vôbec. Odvtedy sa trhová hodnota Microsoftu zvýšila o 521 miliárd USD, čo odráža veľké očakávania trhu.

Microsoft vs Alphabet (Google) | Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Naopak, akcie spoločnosti Alphabet od Googlu stratili značnú hodnotu potom ako AI chatbot spoločnosti Google – Bard  urobil vo svojom prvom deme faktickú chybu. Google sa intenzívne venuje technológii AI už roky a pred dvoma rokmi vydal program LaMDA,  podobný ChatGPT. „Google bol spočiatku opatrnejší, najmä kvôli svojim interným etickým radám a pokynom, ale po vydaní ChatGPT nemal inú možnosť, ako nasledovať príklad konkurenta,“ vysvetľuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. A dodáva, že dcérska spoločnosť Googlu DeepMind už roky dosahuje výnimočné výsledky v rôznych oblastiach: od spoločenských hier ako Go či Stratego cez riešenie problémov skladania bielkovín, až po nedávno zvládnutú tokamakovú plazmovú fúziu. Podľa týchto výsledkov by sa dalo tvrdiť, že Google bol po celý čas na čele a len nedávne mimoriadne výsledky aktualizovaného Bard chatbota prinútili investorov prehodnotiť svoje očakávania.

„Alphabet nedávno spojil výskumnú skupinu Brain AI s DeepMind a vytvoril tak tisícčlenný vedecký tím, čo je už vo výskume AI pozoruhodná sila. Okrem toho vedúce postavenie spoločnosti DeepMind v mnohých aplikáciách v reálnom živote, vrátane skladania bielkovín, optimalizácie energie pre dátové centrá či plazmovej fúzie nás nútia veriť, že Google má v skutočnosti navrch,“ očakáva odborník Saxo Bank. Zatiaľ si však Alphabet a Microsoft dýchajú na krk.

Ak sa bavíme o význame AI pre našu civilizáciu, existujú tri názorové prúdy. Optimisti zo Silicon Valley veria, že všetky technológie sú v konečnom dôsledku dobré pre ľudstvo a že aj technológia AI sa ukáže ako mimoriadne pozitívna pre našu spoločnosť. Pesimisti sa pohrávajú s myšlienkou, že by táto technológia mohla viesť k pádu nášho druhu. Posledný tábor predstavuje skupinu vedcov, ktorí sa zaujímajú o kauzalitu a táto skupina tvrdí, že zatiaľ čo súčasné systémy AI sú v mnohých ohľadoch pôsobivé, stále sú to len korelačné stroje, a preto nie sú schopné pochopiť náš svet žiadnym kauzálnym spôsobom.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať
Komentáre