Luxusu sa darí. Patrí medzi tri najúspešnejšie odvetvia

vuitton

Za posledný rok sa najlepšie darilo akciám firiem z odvetví luxusu, obrany a stavebníctva. Potvrdzuje to vývoj tematických akciových košov spoločnosti Saxo Bank. Obrana so stavebníctvom rastú vďaka fragmentácii sveta, ktorá vedie k masívnemu budovaniu armády v Európe a významným investíciám do infraštruktúry.

Darí sa aj luxusu. Akcie firiem zastúpených v tomto tematickom koši banky vzrástli od začiatku roka až o 21 %, pričom za posledných 12 mesiacov to bolo o 32 %, čo z nich robí najhorúcejšiu tému trhu.

Prečo sa luxusu darí tak dobre, a to aj napriek chabému čínskemu reštartu? „Čínskemu ekonomickému modelu, ktorý stojí na veľkých investíciách, dochádza dych a pri frangmentácii sveta musí Čína zmeniť smer, aby sa stala ekonomikou viac orientovanou na spotrebiteľov. Tento proces už začal, čo potvrdzujú aj údaje o spotrebiteľských výdavkov a výsledkoch firiem orientovaných na spotrebiteľov,“ vysvetľuje Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank. Dodáva, že ukazovateľom tohto trendu je luxusný tovar.

Výkonnosť tematických košov Saxo | Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank

Zatiaľ čo luxusné akcie v týchto dňoch dobývajú akciové trhy a v nasledujúcich rokoch budú naďalej prinášať dobré výsledky, riziko sa nevyhýba ani im a volá sa fragmentácia, čo znamená deglobalizáciu sveta.  Ide v v princípe o kolíziu dvoch hodnotových systémov – liberálnych demokracií a autoritárskych režimov. „Táto fragmentácia povedie k nacionalistickej politike v mnohých regiónoch, vrátane Číny. Rizikom pre luxus produkujúce spoločnosti je, že Čína bude klásť dôraz na národné spotrebiteľské spoločnosti a potenciálne posilní svoju vlastnú kultúru na úkor „západnej kultúry“ spojenej s luxusným priemyslom,“ očakáva odborník Saxo Bank.

Saxo Bank je online dánska investičná banka. V roku 1992 ju založili Lars Seier Christensen, Kim Fournais a Marc Hauschildt ako brokerskú firmu.
Zdieľať