Expert z JP Morgan: fundamenty sa zhoršujú, pripravme sa na korekciu

Marko Kolanovic, inštitucionálny investor a stratég banky JP Morgan, neprináša pozitívne správy pre býčích investorov. Sám sa pripravuje na korekciu akciového trhu o 10 % a viac, ktorú očakáva už v prvej polovice tohto roka.

„Fundamenty sa zhoršujú. Trh ale zamieril nahor. V určitom bode sa to zlomí,“ uviedol v relácii Fast Money Kolanovic, ktorý je viacnásobne ocenený ako najlepší akciový stratég. „Krátkodobé úrokové sadzby sa za posledných šesť mesiacov výrazne zvýšili, pravdepodobne sa ešte o niečo zvýšia a na tejto úrovni zostanú,” myslí si analytik. Poukazuje pritom na výrazné zadlženie spotrebiteľov, ktorí sú voči vysokým úrokovým sadzbám čoraz menej odolní. Ako hovorí, nemyslí si, že so sadzbou 5 % môže táto ekonomika fungovať.

Marko Kolanovic

Uvádza tiež znepokojujúce trendy v nedávnych kľúčových ekonomických dátach – vrátane indexu ISM pre sektor služieb, maloobchodných tržieb a prieskumu Philadelphia Fed Survey. Aj to sú podľa neho dôvody, prečo zaujať medvedí postoj.

Kolanovic v nedávnom komentári pre klientov napísal: „Ostávame opatrní v súvislosti s rizikovými aktívami a zdráhame sa naháňať rally z posledných týždňov, pretože recesia a riziká zostávajú vysoké. Veríme, že veľa dobrých správ, ako napr. zmiernenie inflácie, je už započítaných v cenách.“

Americké akcie vstúpili do nového roka pozitívne. Akciový index S&P 500 je vyššie o 5 % a technologický benchmark Nasdaq tento rok získal už viac ako 8 %.

Graf: Akciový index S&P 500

Zdroje: cnbc.com; seekingalpha.com

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať