Čaká nás repríza 70-tych rokov 20. storočia

euro bankovky

Centrálne banky naskočili do inflačnej „hry“ veľmi neskoro, nakoľko podcenili silu stimulov poskytnutých počas pandémie. Teraz sa pre zmenu sústreďujú predovšetkým na jadrovú infláciu, čoho výsledkom môže byť veľká chyba a značné dopady. Prím v prichádzajúcej kríze budú totiž hrať potraviny a energie a globálne otepľovanie a zelená transformácia budú infláciu ešte zhoršovať.

Indexy jadrovej inflácie totiž odstraňujú zo sledovaného koša energetické a potravinové položky. Považujú sa za volatilné a nepoháňajú ich zmeny trendu v celkových cenách. Kľúčovým predpokladom je aj to, že za nimi stoja dočasné faktory, ktoré sa neskôr vytratia.

„Svet nedostatočne investoval do globálneho energetického a ťažobného priemyslu a to nás bude mátať ešte roky. Potraviny a energia navyše spolu veľmi úzko súvisia,“ hovorí Peter Garnry zo Saxo bank. Nateraz by podľa neho už malo byť jasné, že ignorovať potraviny a energie môže byť vážnou chybou zo strany centrálnych bánk. Klimatické zmeny spôsobia, že globálna produkcia potravín bude ešte volatilnejšia a bude tlačiť ceny nahor a ekologická transformácia zase bude roky udržiavať ceny energií vysoko. „Myslíme si, že nadchádzajúca dekáda bude v mnohých ohľadoch reprízou 70. rokov minulého storočia, keď politici budú zasahovať do ekonomiky, aby zmiernili dopad vyšších cien, avšak tieto rozhodnutia len udržia infláciu a predĺžia cyklus,“ dodáva odborník Saxo Bank.

V inflačnom prostredí sa musí podľa Garnryho hmotný svet dramaticky zväčšiť, čo je príležitosť pre investorov. Tento rok si dobre vedú hlavne komodity, obrana, obnoviteľná energia, logistika a skladovanie energie.

Akciový analytik Saxo Bank
Zdieľať