Zlato je teoreticky predražené, jeho cena však môže ďalej rásť

Reakcia ceny zlata na infláciu v USA, ktorá sa ukázala byť silnejšia, než sa čakalo a pokles spotrebiteľského sentimentu zintenzívňujú zmiešané pocity, ktoré sa už nejaký čas držia drahých kovov. Zlato celý rok bojuje s rastúcimi výnosmi štátnych dlhopisov. Na druhej strane v ňom investori hľadajú ochranu pred infláciou, poklesom akciových trhov a geopolitickými rizikami. „Vývoj ceny zlata bude v najbližšom období určovať schopnosť poraziť infláciu ešte pred poklesom ekonomiky,“ očakáva Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank. Očakáva sa, že Fed bude musieť zintenzívniť tempo zvyšovania úrokových sadzieb, čo však môže na druhej strane priblížiť recesiu v USA. Prevažuje totiž názor, že  centrálna banka zaostáva za krivkou, čo si už vynútilo prudké precenenie výnosov.

Od minulého piatka sa výnosy dvojročných dlhopisov zvýšili v USA o rekordných 0,54 % a dosiahli tak 15-ročné maximum na úrovni 3,35 %. Desaťročné reálne výnosy, často používané ako merítko smerovania zlata, poskočili na 0,65 %, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v marci 2019. „Na základe historického vzťahu medzi zlatom a výnosmi by sme mohli konštatovať, že zlato je v súčasnosti predražené o viac ako 300 dolárov,“ vysvetľuje Ole Hansen.

Okrem tohoto výrazného protivetra však banka vidí čoraz väčšie riziko tvrdého pristátia ekonomiky, čo by znamenalo, že recesia v USA by sa stala realitou skôr, ako sa inflácia dostane pod kontrolu. „To vytvorí priestor pre stagfláciu, čo v histórii predstavovalo pre zlato býčie obdobie,“ hovorí odborník. Finančný expert a trhový analytik Ben Carlson na Twitteri k tomu trefne poznamenal: „Fed potrebuje čo najrýchlejšie zvýšiť sadzby, aby skrotil infláciu tým, že nás pošle do recesie, kde potom môže znížiť sadzby, aby nás pred recesiou zachránil.“

„Sme presvedčení, že zaistenie sa prostredníctvom zlata proti rastúcemu riziku stagflácie spolu s obchodníkmi reagujúcimi na najvyššiu úroveň inflácie za posledných 40 rokov, ako aj turbulencie na akciových a kryptotrhoch sú dôvodmi, prečo zlato neklesalo takým tempom, aké by diktovali rastúce výnosy,“ analyzuje situáciu komoditný stratég Saxo Bank. Preto sa podľa neho Saxo Bank zameriava na to, čo investori robia, a to prostredníctvom tokov ETF, a nie na to, čo hovoria. Za posledný mesiac, keď sa zlato obchodovalo medzi 1.787 a 1.878 dolármi, sa celková držba ETF krytých zlatom, držala stabilne v úzkom rozmedzí 13 ton okolo 3.265 ton. „Na to, aby sme zredukovali náš dlhodobý býčí pohľad na zlato a striebro, je potrebná zásadná (negatívna) zmena,“ dodáva.

Komoditný analytik Saxo Bank
Zdieľať