Ceny potravín rekordne poskočili. Potešujúce nie sú ani vyhliadky

Vojna na Ukrajine a čoraz prísnejšie sankcie proti Rusku prevrátili naruby viaceré komoditné trhy od ropy a plynu cez kľúčové priemyselné kovy až po potraviny. Práve tie sa aktuálne stávajú najväčším problémom. Index svetových cien potravín FAO vyskočil v marci o 12,6 % na rekordnú úroveň po tom, čo vojna rozvrátila dodávateľské reťaze v čiernomorskom regióne, ktorý je kľúčovým dodávateľom pšenice, kukurice a jedlých olejov pre svetové trhy.

Index FAO dosiahol medziročne o 33% vyššiu úroveň a marcový skok prepísal doterajšie absolútne rekordy v prípade jedlých olejov (+56,1% y/y)a obilnín (+37,3% y/y). Rovnako, rástli aj cukor a mliečne produkty.

vyhliadky vôbec nie sú dobré. Perspektíva pokračujúcich výpadkov dodávok z Ukrajiny spolu s obavami o počasie v USA a Južnej Amerike, ako aj nárast cien palív a hnojív pravdepodobne povedú k ďalšiemu obmedzovaniu dodávok.

„Na Ukrajine by mohli vojenské operácie v niektorých kľúčových produkčných regiónoch, nefunkčné zásobovacie linky a nedostatok paliva viesť k zníženiu úrody pšenice o 38 % a kukurice o 55 %. V USA sa podmienky pestovania ozimnej pšenice prepadli na najhoršiu úroveň za posledných desať rokov a to kvôli suchu, pričom prudké zvýšenie cien hnojív môže negatívne ovplyvniť produkciu plodín v Južnej Amerike,“ hovorí Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Inflácia tak zostáva veľkým problémom a hoci sa o nej hovorilo už v roku 2021, v súčasnosti ju čoraz viac pociťujú spotrebitelia a firmy na celom svete. Plyn sa v EÚ obchoduje za šesťnásobok nad svojím dlhodobým priemerom a dopad na účty za kúrenie a energeticky náročnú výrobu sú čoraz citeľnejšie.

Komoditný analytik Saxo Bank
Zdieľať