7 zásad, ktoré z Carlosa Slim Helú spravili jedného z najbohatších ľudí sveta

Carlos Slim Helú (Flickr)

Nemilosrdný, rázny a nezastaviteľný. Aj takto blízki obchodní partneri opisujú najbohatšieho Mexičana, ktorí sa pred niekoľkými rokmi umiestňoval na úplnom špici najbohatších ľudí sveta.

Dnes mu v rebríčku najbohatších patrí 16. miesto s odhadovanou hodnotou majetku 62,8 mld. dolárov.

Či už to bolo naskytnutie nových príležitostí alebo žaloby ohrozujúce jeho firmy, Carlos Slim Helú všetko riešil rázne, s rozumom a hlavne s úspešným záverom.

„Ak ste sa rozhodli niečo spraviť, spravte to rýchlo,“ radí miliardár. Čo patrí k hlavným faktorom jeho úspechu?

1. Výdavky vždy pod kontrolou

Sledovať svoje výdavky a zbytočne nemíňať, a to ani v dobrých časoch. Tak znie základná zásada mexického miliardára, ktorý sa jej vehementne drží.

Helú nie je ten typ márnotratného boháča, v ktorého garážach sa tlačia desiatky športiakov a domy zdobia kľučky zo zlata. Už viac ako 40 rokov býva v tom istom dome.

Tento 81-ročný fanúšik baseballu si nepotrpí na luxusné vymoženosti. Rád zostáva doma a študuje vojenské stratégie Džingischána.

2. Tvrdá práca

Aj keď sa Helú po srdcovom infarkte namáha o niečo menej, stále má dokonale vycibrený zmysel pre dodržiavanie pracovnej morálky.

Tvrdo pracovať, tak znie jedna z jeho životných zásad. Helú bol dokonca za to, aby sa vek odchodu do dôchodku zvýšil až na 70 rokov.

Carlos Slim Helú (wikipedia / 

©ITU/ I.Wood)

3. Neustály rast

Ďalším z faktorov jeho úspechu je neustále kladenie dôrazu na rast. Ako sám hovorí, jeho cieľom nie sú peniaze. Snaží sa hlavne o to, aby jeho spoločnosť rástla a bola čoraz viac konkurencieschopnejšou.

Dôkazom sú jeho firmy, ktoré kladú obrovský dôraz na osobnostný rozvoj, školenie zamestnancov a taktiež modernizáciu výroby.

4. Reinvestovanie ziskov

Podobne ako mnohí iní miliardári, aj Helú je toho názoru, že zisky treba reinvestovať.

„Domnievam sa, že bohatstvo by malo byť reinvestované tak, aby vytváralo ešte viac bohatstva,“ tvrdí Mexičan. „Môj otec hovorieval, že peniaze, ktoré idú mimo podnik, sa vyparujú.“

5. Optimistický prístup

Zásada číslo 5 znie: Udržiavať si optimistický prístup a miesto problémov hľadať príležitosti.

Keď bolo Mexiko v problémoch, Helú nakúpil za lacno firmy, od ktorých v tom čase investori dávali ruky preč. A zarobil.

Pred niekoľkými rokmi ukazoval prstom na chudobnú Latinskú Ameriku a opäť hovoril o príležitosti.

(Wikimedia)

6. Emócie pod kontrolou

Nedovoliť, aby negatívne pocity a emócie ovládali našu myseľ. “Emocionálne ublíženie neprichádza z vonku od ostatných – je koncipované v nás a vyvíjame si ho sami,” tvrdí miliardár.

Podnikateľ nesmie dovoliť, aby mu emócie bránili v zdravom úsudku. Musí byť emocionálne silný a stabilný.

7. Preč od neproduktívnych aktív

Ako posledné pravidlo, ktorého sa Helú pridržiava a ktoré mu pomohlo dostať sa na špicu rebríčka najbohatších, znie: neinvestujte do neproduktívnych aktív.

Neproduktívne veci sa snažte čo najviac minimalizovať – nebuďte veľkou rybou v malo rybníku.

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať