„Nový svet“ na akciovom trhu prichádza

0

Pandémia koronavírusu zúri po svete v plnej sile, zadlženie krajín stúpa, zisky spoločností klesajú a pred úradmi práce sa vo všetkých krajinách tvoria dlhé rady. Akciové trhy napriek tomu dosahujú nové maximá. Prečo je tomu tak?

Sezóna zverejňovania hospodárskych výsledkov firiem za 2.kvartál je už takmer u konca. Môžeme preto sumarizovať výsledky. Na základe konsenzu sa očakával pokles zisku na akciu firiem z indexu S&P 500 medzikvartálne o 15 percent. Realita však ukázala oveľa horšie čísla, kedy ziskovosť klesla až o 22 percent. 

Tieto neočakávané negatívne údaje sa nedajú pomenovať inak ako „hrozné“. Napriek tomu investori tlačia akciový trh do nových výšin. Čo je teda pre investorov dôvodom vysokého optimizmus?

Podľa nášho názoru investori oceňujú novú budúcnosť, či inak povedané „nový svet“ nízkych úrokových sadzieb, veľmi uvoľnenej menovej politiky a nízkeho ekonomického rastu. V takomto svete akcie, najmä technologických spoločností s voľným cash-flow, poskytujú výraznú pridanú hodnotu. 

Tento stav vytvára prostredie, kde veľké a stabilné technologické spoločnosti s vysokou návratnosťou investičného kapitálu, predvídateľným rastom a generovaním voľného cash-flow budú hodnotené vždy o triedu vyššie ako ostatné spoločnosti. 

To zvýši koncentráciu akciového trhu na úrovne, ktoré sme mohli naposledy vidieť v 70tych rokoch minulého storočia, keď na čele rebríčka kraľovalo IBM. 

Všetky cesty odtiaľto vedú k vyššej inflácii, preto jednou z mála možností, ako si ochrániť investície, sú práve akcie, ktoré z historického hľadiska vedia absorbovať infláciu až do približne 3,5 percenta.

Aj naďalej tvrdíme, že politické kroky a umelé znižovanie výnosov dlhopisov nedávajú investorom na výber. Sú preto nútení hnať sa za akciami, zlatom, nehnuteľnosťami a inými dlhodobými aktívami.

Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať