Akciové trhy sa prebudili do novej reality

0

Svetové akciové trhy boli až do konca minulého týždňa odolné voči správam o koronavíruse. S nárastom nákazy mimo Číny sa však prebudili do novej reality. Opäť sa potvrdilo, že akciové trhy jednoznačne nesprávne ocenili riziko. 

Južná Kórea, ale najmä nám blízke Taliansko, počas tohto víkendu zaznamenali nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom COVID-19, čo v očiach investorov vyvolalo averziu k investičnému riziku. Južná Kórea, ktorá je dôležitým dodávateľom a kľúčovým logistickým centrom, je v centre pozornosti, nakoľko karanténou celého regiónu je výrazne ohrozený regionálny produkčný reťazec. Zastavenie alebo prerušenie výroby by tu mohlo spôsobiť problémy na mnohých súvisiacich výrobných linkách. A práve tieto vedľajšie účinky sú veľkou hrozbou pre svetový hospodársky rast.

Problémy sú viditeľné najmä v odvetví automobilového priemyslu, no aj vo výrobe odevy, či spotrebnej elektroniky. Nissan už napríklad zastavil výrobu v Japonsku, pretože nemal dostatok čínskych súčiastok. Fiat z rovnakého dôvodu obmedzil výrobu v závode v Srbsku a spoločnosť Jaguar Land Rover varovala, že výrobu stopne do štrnástich dní, pokaľ sa neobnovia dodávky súčiastok z Číny. Rovnaký problém majú aj odevné značky GAP, alebo Nike. Veľkým výstražným signálom bolo minulotýždňové varovanie giganta Apple, že jeho produkcia ale aj odbyt v Číne sú ohrozené.  

Trhy doteraz videli pohár poloplný, avšak včera začali rozpoznávať riziká a započítavať ich do cien. K optimistickejšiemu výhľadu ich nabádali menové a fiškálne stimuly centrálnych bánk a národných vlád. Aké efektívne však môžu byť menové stimuly a daňové škrty, keď sú ľudia uväznení v karanténe, továrne sú zatvorené, alebo majú zníženú kapacitu a vo svete prevláda neistota? Napríklad Goldman Sachs odhaduje, že zmeškané pracovné dni v Číne sa môžu rovnať výpadku pracovnej sily USA, ktorá by si celá zobrala dvojmesačnú dovolenku.

Tento víkend spravil pokojným vyhliadkam škrt cez rozpočet. Akciový index S&P včera klesol o 3,35 percenta, Dow Jones o 3,56 percenta a Nasdaq o 3,71 percenta. Očakávame, že volatilita ostane vysoká, pretože nákaza sa rozširuje a začína sa zhmotňovať v tvrdých údajoch a výnosoch spoločností.

Aj komoditné trhy na prepuknutie vírusu v Európe prudko reagovali. Ropná zmes Brent včera stratila 3,7 percenta. Jediným rastúcim aktívom je zlato. Ťaží zo všeobecnej neistoty a je úplne nezávislé od prerušenia produkčných a dodávateľských reťazcov. Goldman Sachs odhaduje rast ceny zlata až k hodnote 1 750 dolárov za uncu. Citi Bank predpovedá, že jeho cena by mohla do dvoch rokov dosiahnuť až dve tisíc dolárov. 

Pre veľký počet neznámych a na sebe závislých premenných nie je možné konečný dosah koronavírusu s istotou predpovedať. Akcie budú preto teraz veľmi citlivé na novinové titulky súvisiace s vírusom, pretože obavy opäť narastajú. Rozšírenie nákazy mimo Čínu bude znamenať transparentnejšie podávanie správ z krajín ako Južná Kórea a Taliansko. To by mohlo ešte viac zvýšiť volatilitu a averziu voči riziku.

Eleanor Creagh, analytička Saxo Bank

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať