Akcioví investori si užívajú bezstarostnú jazdu. Otázne je dokedy

0
Wall Street (businessinsider.com)

Akciové trhy stále lámu nové maximá. Index Dow Jones prelomil v novembri rekord až 11 krát. Ohodnotenie amerických akcií sa tak po prvý krát za 20 rokov dostalo do teritória, v ktorom bolo pred prasknutím dot-com bubliny. 

Akcie ženie nahor viac faktorov súčasne. Vyzerá to, že podobný vývoj by mohol pokračovať aj v budúcom roku. Poďme pozrieť bližšie na jednotlivé faktory, ktoré ženú akcie nahor. 

Fed minulý týždeň po tichu zverejnil, že do finančného systému pumpuje pol bilióna dolárov, čím chce predísť jeho zrúteniu pred koncom roka. Inými slovami Fed musí byť veľmi aktívny. Teraz čakáme, kedy sa americká centrálna banka opäť vráti ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Podobným smerom sa uberajú aj ostatné centrálne banky, čo opäť zvýhodňuje akcie pred dlhopismi. 

Popri monetárnej politike tu máme aj fiškálne opatrenia. Rozpočtové výdavky zvyšuje tak Čína ako aj USA. Deficit naďalej rastie. Aj Japonsko oznámilo, že zvýši vládne výdavky, nasledujúc podobné opatrenie Južnej Kórei z minulého mesiaca. 

Nová britská vláda Konzervatívcov pod vedením Borisa Johnsona tiež siahne po zvýšení výdavkov na budúci rok, keďže nový premiér rozhodne nepatrí medzi politikov vyznávajúcich šetrenie a vyrovnané rozpočty. Britské voľby uvoľnili cestu pre brexit, čo znížilo neistotu a zvýšilo záujem investorov vrátiť sa do Británie. Voľby však potvrdili, že krajina pod vedením B. Johnsona určite nebude patriť medzi úsporné.

Európska únia zvažuje uvedenie takzvaných zelených dlhopisov. Vyššie vládne výdavky oznámilo viacero európskych krajín. Všetko s cieľom urobiť revolúciu za pár minút. 

Indikátory OECD naznačujú, že vývoj globálnej ekonomiky sa otáča k zrýchlenému rastu. Pre očakávania budúcoročnej ziskovosti je to dobrá správa. Fáza zotavenia ekonomiky je pre akcie typicky dobrým obdobím. Voči dlhopisom sa výnosom akcií darí v priemere o 9,4 percent lepšie. 

USA a Čína oznámili dosiahnutie prvej fázy novej obchodnej dohody. Hoci je to dobrá správa a aj trhy na to reagovali rastom, uplynulé dva roky obchodnej vojny nás naučili, že veci sa môžu rýchlo zmeniť. Je preto treba byť ešte opatrný. 

Keď vezmeme do úvahy všetky faktory uplynulých dní, zdá sa, že akcie budú v najbližšom období pokračovať v raste. Budeme sa teda čoraz viac posúvať do scenára rokov 1999 a 2000 pred tým, ako príde škaredá korekcia. 

Naša pozornosť sa teraz sústreďuje na výnosy vládnych dlhopisov. Z histórie vieme, že keď výnosy vzrastú príliš, znamená to zlomový bod pre akcie. Tento prelomový bod je pri desaťročných dlhopisoch krajín G7 na úrovni zhruba 1,5 percenta. Teraz sme na hodnote 0,79 percenta. Je tu teda pre akcie ešte dosť veľký priestor pre rast. 

Investori jednoducho nemajú v dohľade žiadnu alternatívu k akciám. Nateraz si teda môže užívať divokú jazdu na akciových trhoch, no buďme ostražití. 

Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať