Francúzi si začínajú uvedomovať, že o svoje penzie sa budú musieť postarať sami

0

Vo Francúzsku so vo veľkom štrajkuje proti dôchodkovej reforme Emmanuela Macrona. Prečo sa ľuďom zmena dôchodkového systému nepáči? Zdá sa, že krajina nebude vedieť budúcim dôchodcom poskytnúť dôchodky, na aké sú dnes Francúzi zvyknutí.

  • Reforma E. Macrona si kladie za cieľ zjednotiť jednotlivé rozdrobené štátne dôchodkové poistenia do jedného bodovacieho dôchodkového systému.
  • Prezident verí, že tieto reformy zaistia dlhodobú prosperitu francúzskych penzistov a že vďaka nim bude celý systém oveľa spravodlivejší.

Hlavným problémom reformy však je to, že ľudia sa obávajú, že nebude systém tak výhodný, ako vláda tvrdí. E. Macron sľubuje “zlaté pravidlo”, ktoré má zaistiť udržanie životného štandardu všetkým ľuďom. 

Vo Švédsku, kde bol podobný dôchodkový systém zavedený už pred 20 rokmi, sa však v čase problémov, keď poklesli vládne príjmy a rezervy, napríklad v rokoch 2010 a 2011, hodnota dôchodkového bodu znižovala. Švédska reforma tak v konečnom dôsledku zvýšila sociálnu nerovnosť a nie naopak, ako sľubuje francúzska vláda. Pokiaľ si teda Francúzsko nevezme zo švédskeho systému ponaučenie, stane sa mu pravdepodobne to isté.

Francúzi by si mali uvedomiť, že keď si budú chcieť pohodlne užívať dôchodok, musia si sami sporiť. Niektorí Francúzi to už tušia. Prieskum realizovaný tento rok v apríli pre poisťovňu AG2R La Mondiale Matmut ukázal, že 45 percent populácie by si prialo dvojpilierový dôchodkový systém, ktorý by kombinoval priebežný štátny systém a súkromné sporenie. Nevyslovili sa ale za zvýšenie príspevkov na penziu. 

Len 20 percent Francúzov si pravidelne odkladá na svoju budúcu penziu mimo štátneho systému. To jasne ukazuje, že francúzska populácia nemá dostatok finančných zručností, má zatiaľ silnú averziu voči riziku a uprednostňuje investície do nehnuteľností.

Keď to francúzska vláda bude chcieť zmeniť, bude musieť zjednodušiť systém súkromného dôchodkového sporenia a zaviesť daňové stimuly. Práve to je cieľom nového zákona, ktorý vstúpil do platnosti 1. októbra. Má zaviesť daňovo-zvýhodnený dôchodkový systém. Z peňazí odložených na penziu sa nebudú platiť dane. Miernemu zdaneniu budú úspory podliehať až vo chvíli, keď sporitelia dosiahnu dôchodkový vek a začnú poberať dôchodok. 

Francúzsko ani napriek tomu nie je schopné garantovať tak vysoké penzie, na aké sú mnohí tamojší dôchodcovia zvyknutí. Ani reforma teda nezníži naliehavosť potreby individuálneho sporenia do budúcnosti. 

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať