Fed po tretíkrát v tomto roku znížil úrokové sadzby

0
Jerome Powell, šéf Fedu (Flickr / Federalreserve)

Americká centrálna banka (Fed) včera podľa očakávania znížila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do nového rozmedzia 1,5 až 1,75%.

Ide o tretie zníženie sadzieb v tomto roku.

Fed prekvapil jastrabím komentárom, keď pripustil, že v uvoľňovaní svojej menovej politiky si môže dať prestávku. Ako vo svojom vyhlásení uviedol menový výbor Fedu (FOMC), centrálna banka bude naďalej sledovať dôsledky informácií pre hospodársky výhľad, zatiaľ čo vyhodnocuje vhodnú cestu cieľového rozpätia Federal Funds Rate.

Analytici poukazujú na to, že Fed tentokrát zo svojho vyhlásenia vypustil formuláciu „budeme postupovať podľa potreby“, ktorá sa vždy považovala za signál budúceho zvyšovania sadzieb.

Pokiaľ ide o zhodnotenie stavu ekonomiky, tu Fed nepristúpil k výraznejším zmenám. Ako včera oznámilo americké ministerstvo obchodu, ekonomický rast USA v treťom štvrťroku spomalil na 1,9 % z dvoch percent v predchádzajúcom kvartáli.

Rast HDP však prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom na úrovni 1,6%. Pokles podnikových investícií podľa údajov ministerstva v treťom kvartáli kompenzoval pokračujúci rast spotrebiteľských výdavkov ako aj oživenie exportu.

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať