Akú investičnú stratégiu uplatňovať v ťažkých časoch?

0

Investori zažívajú ťažké časy. Vyhliadky svetovej ekonomiky sú pochmúrne, výnosy finančných aktív slabnú a obavy z novej recesie neustále silnejú. Otázka teda znie: aké aktíva dokážu ponúknuť v čase ekonomického oslabenia uspokojivé výsledky? Alebo ako investovať v týchto časoch rozumne?

I naďalej bude platiť, že investície treba zladiť so zvolenou investičnou stratégiou a vyvážením rizika a výnosu. V ťažkých ekonomických časoch je však okrem toho mimoriadne dôležité zabezpečiť ochranu kapitálu a uplatňovať selektívny prístup. Snažíme sa preto čítať medzi riadkami ekonomických článkov a odhadnúť, kde môže byť v búrlivých časoch deliaca čiara medzi dobrými a zlými investíciami.

Úverový impulz klesá

Jedným z našich obľúbených ukazovateľov je náš interný Saxo indikátor globálneho úverového impulzu. Zohľadňuje rast úverov a ekonomickú aktivitu. Jeho hodnota v súčasnosti padá a dosahuje len hodnotu 3,5 percenta HDP, kým v predchádzajúcom štvrťroku to bolo ešte 5,9 percenta. Okrem toho, až polovica krajín, ktoré sledujeme, a ktoré tvoria až 69 percent sledovaného HDP, už vykazuje pokles úverového impulzu.

Až na výnimky ako USA, Japonsko a Veľkú Britániu klesá úverový impulz najmä na rozvinutých trhoch. Naopak na rozvíjajúcich sa trhoch vykazuje v časoch ekonomického spomalenia citeľný nárast.

Súčasný pokles ukazovateľa nám teda naznačuje, že globálny ekonomický rast a dopyt smerujú k poklesu, a to aj napriek tomu, že najväčšie svetové ekonomiky plánujú tento rok implementovať masívne podporné stimuly.

Spomalenie rastu a riziko recesie však naznačujú aj iné ukazovatele. Ako príklad môže slúžiť Južná Kórea, ktorá je dobrým lakmusovým papierikom svetového obchodu a ekonomického rastu. V súčasnosti vykazuje krajina negatívne výsledky. Priemyselná produkcia tam v novembri klesla o 1,7 percenta, čo je varovaním pre všetkých.

Akciové trhy v nemilosti

Na finančnom trhu sú po páde indexu S&P 500 v decembri minulého roka o 9,2 percenta všetci nervózni. Našim hlavným odkazom pre toto obdobie je uplatňovať defenzívnu stratégiu. Dôležité je minimalizovať volatilitu, a to aj za cenu zníženia expozície voči akciám.

História nám hovorí, že výrazné poklesy indexu S&P 500 viedli v nadchádzajúcich šiestich mesiacoch väčšinou k ďalším poklesom. Je teda možné, že pri akciách uvidíme ďalší nepriaznivý vývoj. Je zároveň potrebné si uvedomiť, že sama inverzná výnosová krivka nespôsobuje medvedí trh. Sú to akcie, ktoré klesajú v očakávaní blížiacej sa recesie.

Reuters

K vyššej volatilite a poklesom na akciovom trhu viedlo najmä kvantitatívne utesňovanie centrálnych bánk. Riziká na týchto trhoch sú preto vysoké, no myslíme si, že množstvo zlých správ už bolo zahrnutých do cien aktív.

Od januára klesla hodnota ukazovateľa PE na americkom trhu na 15,4, čo je zdravá úroveň. Navyše od októbrovej korekcie nie je index S&P 500 až tak závislý na výkonoch technologických akcií známych pod skratkou FAANGM (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google/Alphabet a Microsoft).

Očakávame, že rast ziskov bude dosahovať jednociferné hodnoty, možno okolo šiestich percent. Po rokoch silného rastu je to však stále pozitívny vývoj. Hlavným otáznikom do budúcnosti je monetárna politika Fedu.

Nádejou sú producenti spotrebiteľských tovarov

Historické záznamy nám ukazujú, že v ťažkých časoch si vedú dobre akcie firiem dodávajúcich tovary denného spotrebiteľského dopytu. Je to logické, pretože spotrebitelia budú ich výrobky kupovať bez ohľadu na možnú recesiu. Počas prasknutia dot-com bubliny si index producentov spotrebiteľských tovarov polepšil o 28 percent. Index S&P 500 naopak klesol o 34 percent. V období globálnej finančnej krízy si spotrebiteľský index polepšil o šesť percent, kým S&P 500 klesol o 25 percent.

Dolár ako bezpečný prístav

Dobrou pomôckou v časoch ekonomického spomalenia môže byť sledovanie amerického dolára. Zhoršenie svetového obchodu, napríklad pre nárast protekcionizmu, často vedie k rastu kurzu dolára. Investori sa k nemu totiž upínajú ako k bezpečnému prístavu. Americký dolár je často považovaný za ochranu pred recesiou. Keď sa totiž banky a firmy oddlžujú, dopyt po dolári rastie.

Tento rok začal slabšou hodnotou americkej meny. Ak sa však obavy z amerického a globálneho spomalenia potvrdia, je tu potenciál pre nárast kurzu meny. Podobne ako sme to videli v čase finančnej krízy.

Nálada pri zlate sa otáča

Zdravým prístupom k investíciách je vyvážené portfólio. Platí to bez pochyby aj v dobrých časoch, no počas spomalenia ekonomiky je to ešte dôležitejšie. Ako hovorí príslovie, nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka. Multi-asset prístup je jedným z rozumných spôsobov manažovania portfólia.

tehlicky zlato

Aktívom, ktoré nestráca svoj lesk ani počas kríz, je zlato. História ukazuje, že zlato poráža index S&P 500 v ťažkým časoch najmä preto, že sa vyvíja opačne ako ceny akcií. V minulom roku sme už videli obnovenie záujmu o zlato, ktoré, podobne ako dolár, slúži na zmierňovanie rizík spojených s americkým vládnym deficitom a obáv spojených so svetovým ekonomickým rastom.

December bol pre zlato dokonca najlepším mesiacom za posledné dva roky. Svoju pozíciu zmenili aj hedgeové fondy, ktoré šesť mesiacov predtým špekulovali prevažne na budúci pokles zlata. V decembri sa však ich stávka obrátila na rast ceny zlata.

Zažívame náročné dni. Obchodníci a investori by preto mali byť pri ochrane svojich portfólií zvlášť obozretní. Myslíme si však, že aj tieto časy dokážu investorom ponúknuť zaujímavé príležitosti.

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank

investicne.sk
Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať