Multimiliardovým nákupom bude koniec. ECB zverejnila konkrétne termíny

0

Európska centrálna banka (ECB) na dnešnom zasadnutí prekvapila finančné trhy, keď už teraz zverejnila konkrétny termín pre ukončenie svojho programu nákupov aktív.

Ako avizovala, od októbra plánuje obmedziť nákupy dlhopisov zo súčasných 30 miliárd eur mesačne na 15 miliárd eur/mesačne a na konci tohto roka nákupy úplne ukončiť.

Program kvantitatívneho uvoľňovania ECB spustila v roku 2015. Od tej doby do ekonomiky napumpovala prostriedky v objeme viac ako dva bilióny eur.

Cieľom tohto expanzívneho opatrenia bolo podporiť infláciu a hospodársky rast v eurozóne. Vďaka novým peniazom v ekonomike sa znížili úroky na úveroch a vzrástli ceny akcií, dlhopisov či nehnuteľností.

ECB vo svojom dnešnom vyhlásení načrtla, že jej úroky pôjdu nahor najskôr koncom leta 2019, avšak aj to je naďalej podmienené vývojom inflácie.

Euro voči doláru po zasadnutí ECB reagovalo oslabením – trh pravdepodobne očakával skorší rast sadzieb, taktiež je to aj neskoršia reakcia na včerajšie jastrabovité zasadnutie Fedu, ktoré podporilo americký dolár.

Graf: Vývoj eura voči americkému doláru

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať