Zlatu sa podarilo rásť. Znamená to obrat v doterajšej klesajúcej tendencii?

Zlatu sa aktuálne podarilo vrátiť späť na hodnotu 1197 dolárov za uncu, čo je len krôčik od kľúčovej hodnoty 1200 dolárov.

Hlavným faktorom tohto pohybu bolo pravdepodobne oslabenie dolára, ktoré sme mali možnosť vidieť odo Dňa vďakyvzdania v USA. Z psychologického pohľadu to však v tejto chvíli vyzerá skôr na to, že po náraste hodnoty zlata dôjde opäť k jeho predaju.

Kratkodobé hľadisko: Zlato sa potrebuje dostať späť nad hodnotu 1200$ za uncu

Mali sme možnosť vidieť, že produkty obchodované na burze sa od amerických prezidentských volieb aj naďalej predávajú na dennej báze. Kým bude tento predaj pokračovať, rastový potenciál zlata bude veľmi obmedzený.

Celkový podiel produktov obchodovaných na burze sa stále znižuje. Tento mesiac o 107 ton.

Pozitívne však je, že dno 1172 $ dosiahnuté minulý týždeň sa prekonať nepodarilo, takže to, ako môžeme vidieť na grafe, predstavuje kľúčovú úroveň odporu. Táto hodnota predstavuje len 61 percent z rely, ktorú sme mali možnosť pri zlate vidieť od decembra minulého roku do júla. Niekto by mohol namietať, že ak zlato prelomí túto nízku úroveň, tak hlboká korekcia, ktorú vidíme od začiatku júla, je viac než len hlbokou korekciou, ale znamená potenciálnu zmenu smeru trhu.

Dlhodobé hľadisko: Zlato našlo podporu až na úrovni 1172 dolára za uncu

Takže na čo si máme v blízkej budúcnosti dávať pozor? Po prvé, v stredu nás čaká stretnutie OPEC o znížení ťažby ropy. Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu, mohlo by to mať celkom na niektoré ďalšie trhy, najmä na tie akciové, významný vplyv. To by mohlo vytvoriť určitú volatilitu trhov a potenciálnu podporu pre zlato.

Na konci týždňa ďalej očakávame zverejnenie čísel o tvorbe nových pracovných miest v USA. V tejto chvíli to však nie je až tak dôležitý údaj. Kľúčovou udalosťou však pravdepodobne bude talianske referendum, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. decembra. Očakáva sa, že súčasná vláda prehrá. Mohlo by byť príčinou ďalšej neistoty na trhoch a tlaku na euro. Dolár by vďaka tomu mohol posilniť. Hoci pri rizikových udalostiach platí, že cena zlata stúpa, v prípade potenciálneho posilnenia dolára by to bolo pre zlato skôr negatívne.

Zlato sa zotavuje a dolár oslabuje (inverzia)

Toto sú pravdepodobne kľúčové udalosti, na ktoré si tento týždeň budeme musieť dávať pozor. Ako som už spomenul, hodnoty 1200 $ až 1203 $ za uncu sú kľúčové. Ak ich zlato prelomí, môžeme vidieť zmenu nálady a vzorcu správania sa investičných fondov a ETF. Bolo by to prvou známkou toho, že trh vstupuje do obdobia konsolidácie.

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať