Na zasadnutí OPEC v Alžíri sa stretnú imperiálne záujmy USA a Ruska

Pred týždňom, 23. augusta, keď ropa WTI začala klesať z úrovní viac ako 49 dolárov za barel, kam sa vyšplhala vďaka slovným intervenciám Ruska a predstaviteľov OPECu, oznámila televízna stanica CNBC, že keď sa Irán dostane na úroveň ťažby z obdobia ešte pred udelením sankcií, je krajina ochotná uvažovať o obmedzení svojej produkcie.

Potreba Teheránu získať späť stratené príjmy, bola kameňom úrazu, ktorý zastavil šancu na zmrazenie alebo obmedzenie ťažby aj na aprílovom samite v hlavnom meste Kataru, v Dohá. Vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank, Ole Hansen dodáva, že tento problém v súčasnosti nie je ani tak o produkčných úrovniach ale o geopolitike.

„Sme svedkami vyhlásenia, že keď Irán dosiahne svoje produkčné úrovne, je pripravený spolupracovať (aspoň to tvrdí),“ hovorí O. Hansen a dodáva však, že „Saudská Arábia i tak nemá veľmi čo stratiť, pretože jej produkcia by pri dohode bola tak či tak zmrazená na súčasných úrovniach.“ Produkcia Saudskej Arábie dosiahla v reakcii na rastúci domáci dopyt v júli nové rekordy.

Podľa O.Hansena nadchádzajúce stretnutie International Energy Forum (IEF) je pre potenciálne rozhovory o zmrazení produkcie tým „prirodzeným miestom“. Dodáva ale, že v minulosti OPEC podporil trh oveľa viac keď o zmrazení iba hovoril, namiesto reálnych krokov. „Členovia OPEC už počas výpredaja ropy niekoľkokrát dokázali, že aj len slová samé o sebe dokážu cenou čierneho zlata slušne pohybovať,“ naznačuje analytik.

Čo sa týka ďalších krokov, O.Hansen dodáva: „účasť Iránu na rokovaniach o zmrazení ťažby môžu opäť raz predstavovať prekážku dohody. Saudská Arábia sa totiž z geopolitického hľadiska predstave o odovzdaní trhového podielu Iránu bude brániť. Samit sa tak javí ako zbytočný.

Rijád a Teherán zostávajú na opačných póloch súčasnej ropnej konštelácie na Blízkom východe. Šiítsky Irán sa totiž viac prikláňa k Rusku a k sýrskemu režimu Bašara Assada a naopak sunitský Saudi sú od čias vpádu do Jemenu a podpory povstaleckých skupín v Sýrii prepojení s USA. Proti sebe teda stoja imperiálne záujmy.

Aj napriek tomu si O.Hansen myslí, že samit v Alžíri budú ovplyvňovať oveľa naliehavejšie problémy. Ide najmä o možnosť potenciálneho oživenia ťažby z bridlíc v USA, v prípade ak by cena ropy vzrástla.

„V tejto fáze, keď sa cena ropy opäť pohybuje okolo úrovne 50 dolárov za barel, nie je potreba ďalších krokov veľmi intenzívna. Na základe toho vidím nadchádzajúce stretnutie ako zbytočné. Každé prijaté rozhodnutie by  totiž malo pravdepodobne len obmedzený vplyv a to aj napriek tomu, že niektorí hlavní producenti dosahujú historicky najvyššie produkčné úrovne,“ myslí si O. Hansen.

Autor: Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať