OPEC už pri cene ropy nehrá prvé husle

Dnes sa vo Viedni koná zasadnutie predstaviteľov OPEC. Pretože sa jedná o prvé zasadnutie nového Saudského ministra energetiky, Khalida al-Faliho, s nádejou sa očakáva že prinesie späť stratenú jednotu členov organizácie. Predchádzajúce zasadanie predstaviteľov OPECu a aprílové stretnutie v Dohe totiž skončili neúspechom a odhalilo spory medzi Iránom a Saudskou Arábiou.

Pred týmto rokovaním sa ozývajú hlasy, že jeho výsledok bude irelevantný. Neočakáva sa totiž žiadne zásadné rozhodnutie. Trhy už predtým odvrátili zrak od zasadaní predstaviteľov OPEC a zamerali sa na klesajúcu produkciu v Spojených štátoch, a na narušenie dodávok ropy v Kanade, Nigérii a vo Venezuele. Vďaka všetkým týmto faktom je dnes cena čierneho zlata vyššie, ako sa v tejto fáze oživenia očakávalo.

Po návrate ceny na úroveň 50 dolárov za barel sa natíska otázka, ako ešte vysoko môže cena stúpnuť, aby nepôsobila na producentov bridlicovej ropy ako pozvánka na znovuotvorenie ťažobných súprav. Globálne zásoby ropy, ktoré sú stále na vysokých hodnotách a stabilizácia produkcie v Spojených štátoch, ktorá prišla skôr ako sa očakávalo, môžu pre trh znamenať príliš vysokú záťaž.

Do akej miery bude mať dnešné zasadnutie vplyv na cenu ropy?

Hlavným cieľom zasadnutia je ukázať jednotu predstaviteľov OPEC, avšak zároveň sa vyvarovať iniciatív, ktoré by mohli posunúť cenu ropy vyššie. To by pre postupný a dlhodobý plán zotavenia sa predstavovalo riziko. Zavedenie limitu na produkciu ropy krajín Opec nebude mať zásadný vplyv, avšak v krátkodobom horizonte by mohlo spôsobiť navýšenie cien.

Aká je vaša prognóza rastu ceny ropy Brent a WTI v druhej polovici roka?

V krátkodobom horizonte predpokladáme, že pri oboch typoch ropy zostane cena v doterajšom pásme medzi úrovňami 45 a 50 dolárov. V závislosti na výške dopytu na severnej pologuli a najmä v USA počas tohto leta, môžeme následne pred koncom roka vidieť ďalší nárast ceny. Oba druhy ropy by sa tak mohli pohybovať na cenách od 50 do 55 dolárov za barel. V roku 2017 by nárast mohol ďalej pokračovať, i keď miernejším tempom, ako tento rok. V tejto chvíli neočakávame, že by cena do konca budúceho roku mohla prekročiť hranicu 65 dolárov.

Aké hlavné faktory ovplyvňujú trh s ropou? Je možnosť, že by cena začala opäť klesať?

Hlavným spúšťačom rastu ceny v máji boli výpadky v dodávkach. Niektoré z nich budú pretrvávať I tento mesiac, čo zabezpečí cene ďalšiu podporu. Na druhej strane bude trh pozorne sledovať vývoj ťažby ropy v USA. Prudký nárast cien počas uplynulých troch mesiacov by totiž mohol spomaliť pokles ťažby bridlicovej ropy v Amerike a ak by k tomu  naozaj došlo, malo by to negatívny dopad na ceny. Pozornosť by sa potom opäť presunula ku krajinám Opec, ktoré svoje ťažbu neustále zvyšujú.

Ďalším dôležitým faktorom bude rozhodnutie výboru FOMC amerického Fedu a jeho vplyv na dolár. Pozornosť budú trhy naďalej upriamovať na Líbiu a Venezuelu, kde domáce nepokoje spôsobili zníženie ťažby.

Okrem toho to bude dopyt po benzíne v USA, ktorý by mohol v letných mesiacoch zraziť zásoby ropy v krajine z ich 80 ročného maxima.

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Investičné noviny - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať