Zlato stojí viac ako 1300 dolárov. Tu je hlavný dôvod

0

Zlato sa počas utorkového obchodovania dostáva nad kľúčovú úroveň 1300 dolárov, čo pozorovatelia trhu zdôvodňujú najmä slabým americkým dolárom. Americká mena voči košu ostatných hlavných mien oslabila na 15-mesačné minimum.

Slabý dolár už zvyčajne pomáha rastu cien komodít, ktorých cena je denominovaná v dolároch, keďže pre investorov z iných menových oblastí robí ich nákup výhodnejším.

Dolárový index, ktorý sleduje vývoj dolára voči košu ostatných hlavných mien, tento rok oslabil už o 6%. Hlavným dôvodom je americká centrálna banka Fed, ktorá viackrát zopakovala, že k sprísňovaniu menovej politiky bude pristupovať opatrne.

Minulý týždeň Fed ponechal sadzby na nezmenenej úrovni, pričom neposkytol žiadne signály, že by v blízkej budúcnosti mohlo dôjsť k zvyšovaniu. A čím dlhšie sadzby zostávajú na nízkych úrovniach, tým viac môže cena zlata rásť.

Kým dolár je tento rok pod tlakom, cena žltého kovu sa od začiatku roka teší už 18%-nému nárastu.

graf-zlato-3-5

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať