Stretnutie v Katare: cena ropy získava viac ako 5%

0
Saudi King Abdullah (front R) talks with newly appointed Saudi Crown Prince Salman bin Abdel-Aziz in Taif June 19, 2012. Saudi Arabia's King Abdullah has appointed his defence minister, Prince Salman, as heir apparent, opting for stability and a continuation of cautious reforms at a time of challenges for the world's biggest oil exporter. REUTERS/Saudi Press Agency/Handout (SAUDI ARABIA - Tags: POLITICS ROYALS) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Cena americkej ropy WTI dnes vyskočila o 5,42% na 31,04 dolárov za barel, za čo môžu správy, že ropné mocnosti začnú diskutovať o kooperatívnom znížení ropnej produkcie. Severomorská ropa Brent dražie o 5,8% na 35,33 dolárov za barel.

Ako informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dobre informovaný zdroj, v utorok by sa v Katare mali stretnúť ropný minister zo Saudskej Arábie Ali al-Naim a ruský minister Alexander Novak, aby diskutovali o znížení produkcie so zástupcami Venezuely a Kataru. Utorkové stretnutie potvrdil aj zdroj CNN.

Podľa expertov sa Saudskej Arábii priveľmi nechce do znižovania produkcie, no zvážila by túto možnosť v prípade, ak by sa do obmedzenia produkcie zapojili aj ostatní producenti ropy.

Kým globálny dopyt po čiernom zlate ochabuje, ponuka sa čoraz viac rozširuje, za čo môže aj iránska ropa. Irán po zrušení medzinárodných sankcií opäť navýšil ropnú produkciu s cieľom zabojovať o trhový podiel.

graf-ropa-16-2-2016

 

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať