Euro, jen, dolár či libra. Pozrite sa, ako sa im dnes (ne)darí

0

Poďme si spoločne zhrnúť aktuálny vývoj na devízových trhoch. Euro bolo v dnešnom obchodovaní stlačené až na 1,2860 dolára, čo bola najnižšia hodnota za posledných 14 mesiacov. V poludňajších hodinách ale euro zmazalo časť strát a aktuálne oslabuje 0,08 % na 1,28889 dolára.

Nemusíme pripomínať, že minulotýždňového rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) dostalo euro do rúk medvedích investorov. Historicky nízke sadzby v eurozóne môžu podľa odborníkov euro stlačiť až pod 1,28 USD. Na druhej strane tu máme čoraz silnejší dolár – silné ekonomické dáta USA zvyšujú pravdepodobnosť, že úrokové sadzby môže Fed zvýšiť skôr ako sa predpokladalo.

Pozri tiež: Ako vlastne začať s forexom?

Voči japonskému jenu dolár vzrástol až na 6-ročné maximum. Menový pár USD/JPY dosiahol 106,39 jenov. Ako je uvedené vyššie, kým dolár ťaží z možného skorého zvýšenia sadzieb, japonský jen čelí ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky zo strany Bank of Japan. V druhom kvartáli sa ekonomika Japonska prepadla až o 7,2 %, čo dáva priestor pre ďalšie stimuly.

Libra, ktorú v posledných dňoch podlomila prevaha zástancov nezávislého Škótska, sa v dnešnom obchodovaní voči doláru pridŕža 10-mesačného minima.

Menový pár GBP/USD sa môže oprieť o stabilné dáta z britského priemyslu – produkcia v júli rástla o 0,5 %, čo je najväčší nárast za posledných 5 mesiacov. Ekonómovia počítali s nárastom britskej priemyselnej produkcie o 0,2 %.

Dušan Hruška
DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom a zároveň aj šéfredaktorom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie.
Zdieľať