Briti vraj súhlasia. Rosnefť sa stane najväčším producentom ropy na svete

1

Zrod najväčšieho producenta ropy sveta dostáva čoraz reálnejšiu podobu.  Ako sme vás včera informovali, ruský ropný koncern Rosnefť chce získať 50 % akcií podniku TNK-BP (tretí najväčší producent ropy v Rusku).

Štátny podnik by mal za polovičný podiel zaplatiť 28 miliárd dolárov. Druhú polovicu TNK-BP vlastní britská rafinérka British Petroleum (BP), ktorá sa netají, že nad predajom svojho podielu už dlhšie uvažuje.

O ten majú záujem práve Rusi, ktorí by sa cez prevzatie zvyšnej časti stali najväčším producentom ropy na svete.

Ako to? Po úplnom prevzatí TNK-BP by Rosnefť denne vyprodukoval až 3 milióny barelov ropy. V súčasnosti je jednotkou na trhu americká spoločnosť ExxonMobil, ktorej denná produkcia činní 2,3 mil. barelov.

BP vraj súhlasí

Moskovské noviny „Kommersant“, ktoré citujú dôverných informátorov píšu, že BP obchod s koncernom Rosnefť odsúhlasila. Podľa všetkého by mali Briti za svoj podiel dostať  17 miliárd dolárov + 13 % akcií Rosnefť.  S týmto podielom by bola rafinérka BP po ruskom štáte druhým najväčším akcionárom tejto ruskej spoločnosti.

Médium „Financial Times“ dnes informovalo, že v rámci obchodu existuje ešte niekoľko otázok, ktoré je potrebné zodpovedať. Odborníci tvrdia, že sa predaj britskej spoločnosti oplatí, nakoľko očakáva lukratívne projekty v Rusku.

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať

Briti dostanú celkom krásne zaplatené podľa tohto. Navyše preniknúť na ropny trh Ruska tak to je uz čo povedať. Som celkom zvedavý ako toto celé dopadne