Španielske banky potrebujú viac, tvrdí ratingovka

0

Nedávno zverejnený výsledok stresstestov španielskych bánk priniesol na trh uvoľnenejšiu náladu. Verdikt auditu firmy Oliver Wyman informuje, že španielskym bankám bude chýbať celkom 59,3 mld. €. Toto číslo sa ale nezdá americkej ratingovke Moody’s, podľa ktorej budú španielske finančné domy potrebovať oveľa viac.

Rozdielny výpočet

Ako píšu analytici Moody’s v jednej zo správ, na to, aby španielske banky prekryli svoje kapitálové medzery, bude treba 70 – 105 miliárd eur. Agentúra to zdôvodňuje tým, že testovanie bolo z veľkej časti uskutočnené na konzervatívnych odhadoch.

Kým pri poslednom audite sa počítalo s podielom vlastného kapitálu (tzv. Tier1) na úrovni 6 %, Moody’s vo svojich výpočtoch počíta s 8 až 10 percentným podielom vlastného kapitálu a rizikovo vážených aktív.

Krajina v problémoch

Tento týždeň sa objavili špekulácie, že by Španielsko v krátkom čase mohlo požiadať o finančnú pomoc euroval. Premiér Mariano Rajoy nakoniec dementoval správy v médiách, že by krajina požiadalo o pomoc už tento víkend. EÚ už Španielom prisľúbila pomoc pre bankové domy v hodnote 100 mld. eur.

Popri bankovom sektore má problém aj španielsky trh práce, keďže krajina trpí najväčšou mierou nezamestnanosti v EÚ. Situácia sa v septembri ešte zhoršila, keď oproti augustu vzrástol počet nezamestnaných o 80 000. Bez práce je tak každý štvrtý človek.

investicne.sk
Vypracovala redakcia Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať