90-dňová pauza prezidenta USA Donalda Trumpa na zavedenie tzv. recipročných ciel uplynie 9. júla. Čo možno očakávať v nasledujúcich týždňoch?
Trump 2. apríla, ktorý nazval „Dňom oslobodenia“, predstavil nový systém ciel zameraný na dosiahnutie recipročnosti s obchodnými partnermi USA. Niektoré z navrhnutých sadzieb dosahovali až 50 %, čo predstavovalo najagresívnejšie colné opatrenia Spojených štátov za viac než celé storočie. Ekonómovia varovali, že takéto obchodné opatrenia môžu vyvolať globálnu recesiu.
Po ich zavedení 9. apríla 2025 nasledoval výrazný prepad na Wall Street a nervozita na dlhopisových trhoch. Trump následne oznámil 90-dňovú pauzu, ktorá mala dať čas obchodným partnerom USA na vyjednávanie nových dohôd.
Po mesiacoch stretnutí s predstaviteľmi zahraničných vlád a mnohých vyhláseniach, že viacerí obchodní partneri sú na pokraji uzavretia dohôd, boli oznámené len tri. Jedna z nich, s Vietnamom, ešte nebola dokončená a je o nej známych len málo podrobností.
Trump v nedeľu navrhol, že zahraničným partnerom pošle listy, v ktorých stanoví colnú sadzbu. „Budem posielať listy, to je koniec obchodnej dohody. Pozrieme sa na to, ako sa k nám krajina správa – či je dobrá, či nie je až taká dobrá – niektoré krajiny nás nezaujímajú, jednoducho im pošleme vysoké číslo,“ povedal nedávno Trump a pokračuje: „Ich hodnota sa bude pohybovať od možno 60 % alebo 70 % ciel po 10 % a 20 % clá.“
Nové sadzby majú začať platiť od 1. augusta, čo dáva krajinám krátke okno na posledné rokovania. Mnohé sa však obávajú, že aj tie môžu byť zbytočné, ak Trump zmení postoj zo dňa na deň. Ako uviedol minister financií Scott Bessent, „očakáva sa, že clá budú obnovené a bilaterálne rokovania sa natiahnu až do septembra alebo aj dlhšie.“
Mnohé krajiny tiež vyčkávajú na výsledky súdnych sporov v USA, ktoré riešia zásadnú otázku: patrí právomoc jednostranne zavádzať clá prezidentovi, alebo Kongresu? Ak by Najvyšší súd rozhodol, že prezident nemôže jednostranne meniť colnú politiku, zásadne by to zmenilo dynamiku rokovaní.
Zdroje: cnn.com; theconversation.com