Ekonomika USA v máji mimo poľnohospodárstva vytvorila 139 000 pracovných miest, čo je viac ako 126 000, ktoré očakávali ekonómovia. Miera nezamestnanosti zostala stabilná na úrovni 4,2 %.
Nárast pracovných miest za marec a apríl bol revidovaný nadol o celkovo 95 000. Celkový marcový prírastok bol znížený zo 185 000 na 120 000 a aprílový zo 177 000 na 147 000. Najnovšie údaje tak naznačujú, že americký trh práce síce naďalej rastie, no čelí citeľným známkam ochladenia.
Priemerný hodinový zárobok v máji vzrástol o 0,4 % oproti minulému mesiacu a o 3,9 % oproti predchádzajúcemu roku. Ekonómovia očakávali, že mzdy vzrastú o 0,3 % oproti minulému mesiacu a o 3,7 % oproti predchádzajúcemu roku.
Zverejnené údaje prichádzajú v čase, keď sa začínajú objavovať ďalšie známky spomalenia na trhu práce. Podľa ADP sa v máji počet zamestnancov v súkromnom sektore zvýšil len o 37 000, čo je najmenší mesačný prírastok za viac ako dva roky. Vo štvrtok zverejnené týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa vyšplhali na osemmesačné maximum.
V tomto kontexte sa pozornosť sústreďuje na postoj Federálneho rezervného systému (Fed). Jeho predseda Jerome Powell a ďalší predstavitelia centrálnej banky zatiaľ signalizujú, že úrokové sadzby zostanú nezmenené, a to aj napriek tlaku zo strany prezidenta Donalda Trumpa, ktorý opakovane vyzval na zníženie sadzieb.
Jediný mesačný report z trhu práce pravdepodobne neovplyvní politiku centrálnej banky, no ak sa budú podobné slabšie údaje opakovať, môžu posilniť argumenty v prospech uvoľnenia menovej politiky v druhej polovici roka.