Ekonómovia z Wall Street varujú, že rozsiahle recipročné clá, ktoré v stredu predstavil prezident Donald Trump, môžu výrazne ohroziť americkú ekonomiku. Podľa odborníkov hrozí náhla recesia, pričom šance na spomalenie rastu a rýchlejšiu infláciu prispievajú k obavám zo stagflácie.
Trump v stredu ohlásil najrozsiahlejšie clá za viac ako storočie. Podrobne opísal tarify v rozmedzí 10 % až 50 %, ktoré zasiahnu takmer každého obchodného partnera USA. Agentúra Fitch Ratings odhaduje, že priemerné clo v USA sa zvýši na približne 22 %, čo je najviac od roku 1910.
Ekonómovia JP Morgan varovali, že clá budú Američanov stáť približne 400 miliárd USD a zvýšia súčasnú úroveň inflácie meranú indexom výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) až o 1,5 %. Investičná banka dodala, že spotrebiteľské výdavky, ktoré sú hlavným motorom ekonomiky, by mohli do druhého štvrťroka výrazne klesnúť. „Už len takýto vplyv by mohol ekonomiku nebezpečne priblížiť k recesii,“ uviedla banka JP Morgan.
Tai Hui, trhový stratég z JP Morgan Asset Management, tvrdí, že americkí spotrebitelia môžu obmedziť výdavky v dôsledku drahšieho dovozu. Zároveň firmy môžu odkladať kapitálové investície pre neistotu spojenú s dopadmi ciel a možnými odvetnými opatreniami zo strany obchodných partnerov USA.
Podľa modelu GDPNow Federálnej rezervnej banky v Atlante sa ekonomika v prvom štvrťroku prepadla o 3,7 %, čo je ohromujúci obrat oproti rastu o 2,4 % v posledných troch mesiacoch minulého roka.
„Obraz hospodárskeho rastu v prvom kvartáli zostáva veľmi hmlistý. Reálny HDP bol v tomto štvrťroku výrazne ovplyvnený prudkým nárastom dovozu, keďže spoločnosti sa vyrovnávali s clami, čo bolo čiastočne kompenzované preventívnym zvyšovaním zásob,“ uviedol hlavný ekonóm banky Comerica Bill Adams.
Ako dodáva, odhliadnuc od obchodnej politiky, Spojené štáty v januári čelili aj negatívnym vplyvom lesných požiarov v Los Angeles, silných zimných búrok na juhu krajiny a rozpočtových škrtov na ministerstve DOGE, ktoré znížili vládne výdavky. „Po zohľadnení týchto krížových vetrov bol reálny HDP v prvom štvrťroku pravdepodobne záporný,“ dodal Adams.
Ekonómovia UBS pod vedením Jonathana Pingleho očakávajú, že USA sa dostanú do technickej recesie, pri ktorej hrubý domáci produkt klesá dva alebo viac štvrťrokov po sebe. Ešte pred tvrdšími než očakávanými správami o clách sa v ekonomike prejavovali známky slabosti, vysvetlil Pingle: „Expanzia sa už spomaľovala, fiškálna podpora slabla a sila spotreby sa zužovala.“
Ako upozorňuje server TheStreet, kombinácia spomaľujúceho sa rastu a rýchlejšej inflácie pravdepodobne postaví Fed pred náročnú úlohu: znížiť úrokové sadzby, aby podporil trh práce a riskoval ďalší prudký nárast inflácie. Alebo zvýšiť sadzby, aby skrotil inflačné tlaky a riskoval ešte väčšie spomalenie.
Niektorí analytici sa domnievajú, že obavy o spomalenie hospodárskeho rastu by mohli prinútiť Federálny rezervný systém konať agresívnejšie. Neil Dutta, vedúci ekonomického výskumu v spoločnosti Renaissance Macro, si myslí, že negatívne faktory ovplyvňujúce rast budú silnejšie než pretrvávajúce obavy z inflácie. Do konca roka predpovedá štyri zníženia úrokových sadzieb, čo je zhruba na úrovni súčasných trhových očakávaní v rozmedzí troch až štyroch.
Zdroje: thestreet.com;finance.yahoo; autor