Generálny riaditeľ spoločnosti BlackRock Larry Fink vyjadril vážne obavy o dlhodobé zdravie americkej ekonomiky a varoval, že nekontrolovaný štátny dlh a rastúci fiškálny deficit by mohli ohroziť dominantné postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny.
Vo svojom výročnom liste akcionárom, ktorý zverejnil v pondelok, varoval, že ak vláda neobmedzí výdavky, digitálne aktíva ako Bitcoin môžu byť životaschopnou alternatívou k americkému doláru. „Pozícia dolára ako svetovej rezervnej meny nie je zaručená,“ napísal Fink.
Fiškálne riziká
Fink predpokladá, že úrokové platby v tomto roku presiahnu 952 miliárd USD, čím prvýkrát prekonajú výdavky na obranu. Šéf spoločnosti BlackRock varuje, že ak sa táto trajektória nezmení, do konca desaťročia sa každý dolár federálnych príjmov použije na povinné výdavky a obsluhu dlhu, čím sa krajina dostane do stavu trvalého deficitu.
Hoci Fink uznal prevratný potenciál decentralizovaných financií, varoval, že digitálne inovácie by mohli oslabiť ekonomické postavenie Ameriky, ak sa Bitcoin začne považovať za bezpečnejší uchovávateľ hodnoty ako dolár.
„Nie som proti digitálnym aktívam,“ poznamenal. „Decentralizované financie majú transformačný charakter – robia trhy efektívnejšími a transparentnejšími – ale mohli by tiež ohroziť finančnú nadvládu USA.“
Sila tokenizácie
Fink poukázal na transformačnú silu tokenizácie a tokenizované cenné papiere označil za „novú generáciu trhov“. Podľa neho by tokenizácia každej akcie, dlhopisu a fondu „spôsobila revolúciu“ v investovaní. „Trhy by sa nemuseli zatvárať,“ napísal Fink. „Transakcie, ktoré v súčasnosti trvajú niekoľko dní, by sa zúčtovali za niekoľko sekúnd. A miliardy dolárov, ktoré sú v súčasnosti znehybnené oneskoreným vyrovnaním, by sa mohli okamžite reinvestovať späť do ekonomiky, čím by sa dosiahol väčší rast.“
Tento vývoj prirovnal k prechodu od tradičných listov k e-mailu a naznačil, že takýto technologický posun by mohol zásadne zmeniť fungovanie finančných trhov.
Fink svoj list uzavrel úvahou o úlohe finančných trhov pri podpore globálnej prosperity. Hoci uznal súčasnú hospodársku neistotu, pripomenul investorom, že história ukazuje, že odolnosť často víťazí.
Uznanie Bitcoinu ako možnej náhrady dolára signalizuje výrazný posun v inštitucionálnom vnímaní. Kým Bitcoin si v posledných rokoch upevnil pozíciu “digitálneho zlata”, jazyk spoločnosti BlackRock naznačuje hlbšiu ekonomickú myšlienku – že zlyhanie makroekonomickej politiky by mohlo urýchliť prechod k decentralizovaným menovým systémom.
Zdroje: benzinga.com; cryptoslate.com