Očakávalo sa, že s príchodom amerického prezidenta Donalda Trumpa a politiky nižších daní a deregulácie zažijú akciové trhy prílev kapitálu a primárne ponuky akcií (IPO) sa konečne prebudia z útlmu. Nový vietor medzi IPO mala priniesť spoločnosť CoreWeave, ktorá patrila medzi najhorúcejšie startupy v oblasti umelej inteligencie (AI). Jej debut mal byť jasným signálom oživenia – no realita bola menej oslnivá.
Vlažný burzový debut
Americký poskytovateľ cloudovej infraštruktúry pre AI v piatok vstúpil na burzu Nasdaq. Firma síce upísala 1,5 miliardy dolárov, avšak ešte pred niekoľkými týždňami cielila na 4 miliardy USD. Akcie boli na burzu uvedené s cenou 40 USD, no začali sa obchodovať za 39 USD za akciu. To je oveľa menej, ako predtým avizované rozpätie 47 – 55 USD.
Spoločnosť podporovaná gigantom Nvidia bola ocenená na približne 23 miliárd USD. To je zhruba v súlade s posledným investičným kolom, no o tretinu menej než pôvodný cieľ vo výške viac ako 35 miliárd dolárov.
We call this no bueno on Wall Street.
CoreWeave opens at $39 per share after biggest U.S. tech IPO since 2021 @CNBC https://t.co/H8eWz4CoZy
— Edward Dowd (@DowdEdward) March 28, 2025
Od Wall Street po Silicon Valley bol tento burzový debut ostro sledovaný, keďže išlo o prvé IPO zamerané výhradne na umelú inteligenciu a zároveň najväčší technologický vstup na burzu v USA za posledné štyri roky. Trh s IPO zostával od konca roka 2021 prevažne uzavretý, keďže technologický sektor čelil rastúcej inflácii a vyšším úrokovým sadzbám.
Viacero rizík
Spoločnosť CoreWeave buduje dátové centrá s grafickými procesormi od Nvidie a následne prenajíma serverové farmy spoločnostiam zaoberajúcim sa AI, vrátane gigantov ako sú Microsoft a OpenAI.
Josh Brown, generálny riaditeľ spoločnosti Ritholtz Wealth Management uviedol, že firma čelí určitým výzvam. Brown začiatkom týždňa zdôraznil, že až 62 % jej vlaňajších príjmov vo výške 1,9 miliardy USD pochádza výlučne od jedného zákazníka – spoločnosti Microsoft. Nedávno sa však objavili informácie, že Microsoft ustupuje od niektorých svojich záväzkov týkajúcich sa dátových centier so spoločnosťou CoreWeave. Brown okrem toho zdôraznil, že spoluzakladatelia CoreWeave už predali veľkú časť svojich akcií, ale držia si akcie s hlasovacím právom, ktoré im umožňujú plne kontrolovať smerovanie spoločnosti.
Investorov znepokojuje aj vysoký dlh – spoločnosť ku koncu roka 2024 evidovala dlh vo výške 8 miliárd dolárov. Príjmy CoreWeave sa v roku 2024 vyšplhali na 1,9 miliardy USD z 229 miliónov USD v predchádzajúcom roku, no jej čistá strata vzrástla na 863 miliónov USD z 594 miliónov USD.
Ako uviedol Kamran Ansari, vedúci partner spoločnosti Kapital Ventures, hoci rast spoločnosti bol raketový, jej dlhodobá udržateľnosť sa ešte len musí otestovať.
Negatívny sentiment na akciovom trhu
IPO CoreWeave prišlo v čase makroekonomickej neistoty, čo sa prejavilo aj na vývoji širšieho akciového trhu.
Akciový index Nasdaq Composite v piatok klesol o 2,7 % a od začiatku roka už stratil 10 %.
Hlavnými príčinami makroekonomických obáv sú clá zavedené prezidentom Donaldom Trumpom a výrazné škrty vo vládnych výdavkoch – opatrenia, ktoré zároveň tlačia ceny nahor a zvyšujú nezamestnanosť. Podľa údajov Michiganskej univerzity, ktoré boli zverejnené v piatok, bolo marcové zhoršenie spotrebiteľskej dôvery ešte výraznejšie, než sa očakávalo, keďže obavy z inflácie ďalej narastajú.
Pozri tiež: Voľba dôveryhodného brokera je dôležitým krokom, ktorý by sme v investovaní nemali podceniť. Pri výbere brokera je dôležité zohľadniť nielen výšku poplatkov či ponuku investičných inštrumentov, ale aj také faktory ako regulácia, spoľahlivosť či dostupnosť zákazníckej podpory. Ak si nie ste istí, ktorý broker by bol pre vás najvhodnejší, neváhajte si pozrieť našu sekciu porovnanie brokerov.
Zdroje: businessinsider.com; cnbc.; reuters; autor