Intel (INTC) sa v poslednom období stal jednou z najdiskutovanejších technologických akcií. Kedysi neohrozený líder v oblasti počítačových čipov dnes zaostáva za konkurenciou. Výrobca technologických komponentov sa však nedávno ocitol v centre pozornosti – jeho akcie minulý mesiac prudko vzrástli po špekuláciách, že dve významné technologické spoločnosti Broadcom a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) zvažujú kúpu časti jeho podnikania.
Broadcom údajne plánuje prevziať divíziu Intelu zameranú na návrh čipov, zatiaľ čo TSMC zvažuje kúpu jej výrobných závodov.
Keďže Intel v poslednom období čelil problémom, stal sa atraktívnym cieľom pre silné technologické firmy hľadajúce príležitosti na rozšírenie podnikania. Dvaja významní obri vo výrobe čipov, Broadcom a Nvidia, už začali testovať výrobný proces Intel 18A. A nemusia byť jediné – agentúra Reuters informuje, že aj spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD), jeden z najvýznamnejších konkurentov Nvidie, vyhodnocuje, či výrobný proces 18A bude vhodný pre jej potreby. Spoločnosť AMD to odmietla komentovať.
„Nevyjadrujeme sa ku konkrétnym zákazníkom, ale naďalej evidujeme veľký záujem a zapojenie sa do výrobného procesu Intel 18A,“ uvádza hovorca Intelu.
Martin Baccardax zo serveru TheStreet naznačuje, aký vplyv by to mohlo mať na Intel: „Úspešné testovanie by mohlo spoločnosti zabezpečiť cenné kontrakty a uľahčiť rozdelenie jej zlievarenskej divízie, ktorá doteraz brzdila celkové ocenenie firmy,“ uvádza. Zároveň dodáva, že by to mohlo zvýšiť hodnotu akejkoľvek samostatnej spoločnosti zameranej na návrh čipov, ktorá by mala úzke väzby na novú továreň a pravdepodobne by profitovala z finančnej podpory v rámci programu Chips Act.
V prípade, že sa spoločnosti Intel podarí uzavrieť dohodu čo i len s jedným zo zainteresovaných lídrov v oblasti AI, mohol by to byť pre ňu pozitívny katalyzátor. Na druhej strane by to bola zlá správa pre konkurenciu. Výrobný proces 18A je podobný výrobnému procesu spoločnosti TSMC, ktorý jej umožnil dominovať na globálnom trhu s čipmi AI.
Odborníci hovoria o hrozbe pre priemysel
Niektorí odborníci však varujú pred plánom na záchranu Intelu. Tvrdia, že kontroverzná stratégia z Washingtonu DC nemusí byť tým, čo Intel alebo celý priemysel potrebuje. Spoločnosť vnímajú ako prežitok minulosti a tvrdia, že zmeškala kľúčové obdobie inovácií a do súboja v oblasti umelej inteligencie vstúpila príliš neskoro.
Ponuky od spoločností Broadcom a TSMC by mohli pomôcť Intelu, ktorý v uplynulom roku zápasil s problémami a zaznamenal pokles akcií o viac ako 40 %. Takýto scenár by však nemusel byť ideálny pre Spojené štáty, najmä pre ich odvetvie umelej inteligencie.
Experti varujú, že ak by TSMC prevzal výrobné závody Intelu, mohlo by to priniesť vážne komplikácie. Paradoxne, práve Broadcom a TSMC v minulosti prispeli k oslabeniu Intelu, keď mu odobrali podiel na trhu v oblasti dizajnu aj výroby čipov. Zatiaľ čo Intel bojoval s inováciami v rýchlo sa meniacom prostredí, konkurencia oslabila jeho niekdajšie dominantné postavenie.
Podľa odborníkov je technológia Intelu „minimálne o generáciu pozadu“ oproti TSMC, a preto by dohoda s taiwanským výrobcom nemusela dávať zmysel. Okrem toho upozorňujú na dva kľúčové dôvody, prečo by takýto scenár mohol poškodiť americké záujmy: Po prvé, popredný západný výrobca čipov by mal mať výskumné a vývojové centrá umiestnené v USA alebo v iných západných krajinách, nie na Taiwane. A po druhé, posilnenie globálneho monopolu TSMC na výrobu špičkových čipov by mohlo oslabiť americké dizajnérske firmy a výrazne podkopať konkurencieschopnosť USA v polovodičovom priemysle.
Čítajte tiež: Čo sú akcie a ako funguje investovanie do akcií?
Zdroje: thestreet.com; reuters.com