Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách začal kryptosektor intenzívne diskutovať o jeho odvážnom pláne vytvoriť národné rezervy bitcoinov. Novozvolený prezident túto víziu načrtol na konferencii Bitcoin 2024. Čo to vlastne bitcoinová rezerva je a ako by to mohlo fungovať v praxi?
Čo je to strategická bitcoinová rezerva?
Strategická rezerva zvyčajne zahŕňa aktíva, ako je zlato alebo zahraničné meny, ktoré sa držia na stabilizáciu ekonomík počas finančných kríz. Trumpov plán predpokladá, že americká vláda získa a bude držať značné množstvo bitcoinov ako súčasť národnej rezervy, podobne, ako dnes uchováva zlaté rezervy.
Plán spočíva v postupnom nadobudnutí jedného milióna bitcoinov v priebehu piatich rokov, čo predstavuje približne 5 % celkovej dostupnej ponuky tejto kryptomeny. Tieto bitcoiny by boli držané najmenej 20 rokov. Podľa zástancov by to mohlo slúžiť ako ochrana pred znehodnotením amerického dolára, prispieť k zníženiu štátneho dlhu a posilniť postavenie USA ako lídra v globálnom finančnom systéme.
Projekt však zostáva v teoretickej rovine a jeho realizácia čelí viacerým nejasnostiam. Medzi najdôležitejšie otázky patrí, ktorá inštitúcia by bola zodpovedná za správu bitcoinových rezerv – bol by to Federálny rezervný systém (Fed) alebo iná inštitúcia? Rovnako nejasný je spôsob financovania. Bitcoiny by sa mohli nakupovať predajom existujúcich aktív, ako sú zlato či dlhopisy, navýšením štátneho dlhu alebo rozšírením súvahy Fedu, čo v praxi znamená takzvané „tlačenie peňazí“.
Súčasťou tejto rezervy by boli aj bitcoiny, ktoré americká administratíva doteraz zhabala: približne 208 109 kusov BTC, ktoré majú pri súčasnej trhovej cene hodnotu takmer 20 miliárd dolárov. Medzi nimi sú aj kryptomeny skonfiškované v roku 2013 Rossovi Ulbrichtovi, zakladateľovi dark webu Silk Road.
Republikánska senátorka Cynthia Lummisová predstavila „zákon o bitcoinoch z roku 2024“, ktorý obsahuje podrobný plán na postupné získavanie bitcoinov. Program by mal byť financovaný aj zo ziskov Fedu a z precenenia zlatých certifikátov. Lummisová tvrdí, že takáto rezerva by mohla posilniť americký dolár a zvýšiť fiškálnu stabilitu.
Viacero rizík
Kým zástancovia tohto konceptu hovoria o vizionárskom kroku, kritici varujú pred značnými rizikami. Jedným z nich je vysoká volatilita bitcoinu – jeho cena v minulosti dramaticky kolísala, pričom ju často poháňali skôr špekulácie než vnútorná hodnota. Kritici preto argumentujú, že viazanie peňazí daňových poplatníkov na takéto nepredvídateľné aktívum by mohlo ohroziť fiškálnu stabilitu, najmä ak hodnota BTC prudko klesne.
Hlavný ekonóm agentúry Moody’s Analytics, Mark Zandi, označuje tento plán za nelogický. Dodáva, že by sa tým nafúkli ceny, z čoho by profitovali predovšetkým súčasní držitelia bitcoinov. So správou takýchto rezerv sú navyše spojené problémy vrátane bezpečnostných rizík, právnych komplikácií a obáv o likviditu. Súčasné obmedzené prijatie bitcoinu ako dôveryhodného rezervného aktíva tieto problémy ešte znásobuje.
Noelle Achesonová, autorka newslettera Crypto Is Macro Now, uvádza, že cena bitcoinu by vzrástla, ale trh by sa stal zraniteľnejším napríklad v prípade zmeny administratívy. K predajnému tlaku či dokonca ku kolapsu na trhu by podľa nej mohla viesť aj zmena názoru súčasnej administratívy.
Kritici tiež argumentujú, že držba bitcoinovej rezervy je skôr o hromadení „spotrebného aktíva“ než o držaní dôležitých komodít ako je zlato alebo ropa. Podľa nich sú tradičné rezervné aktíva spoľahlivejšie vzhľadom na ich historickú stabilitu a hmatateľné využitie.
Skepsu odrážajú aj predikčné trhy, ktoré počítajú len s 30 % pravdepodobnosťou, že USA vytvoria národné bitcoinové rezervy. Naďalej tak zostáva neisté, či Trumpova administratíva nakoniec pristúpi k tomuto bezprecedentnému kroku.
Zdroje: bithup.pl; elpais.com; bloomberg.com