Akcie možno čaká letná búrka, varuje Citi

Akciový stratég Citigroup Scott Chronert poukazuje na niekoľko dôvodov, prečo by počas leta mohlo dôjsť k poklesu na akciovom trhu. Aj keď sú letné mesiace historicky pokojným obdobím, podľa stratéga sa môže trhmi prehnať „letná búrka“.

Napriek tomu ale Chronert naďalej očakáva, že index S&P 500 ukončí rok na úrovni 5 600 bodov (respektíve okolo tejto úrovne). Je to jeho ročný cieľ pre S&P 500, s ktorým prišiel v júni.

Vo svojej najnovšej správe z piatka ale Chronert uviedol, že na tohtoročnej ceste očakáva pár „turbulencií“. Jedným z dôvodov je podľa neho vysoké ocenenie, ktoré zvyčajne brzdí budúci rast. Do pozornosti dáva ukazovateľ Forward P/E, ktorý meria, koľko sú investori ochotní zaplatiť za jeden dolár očakávaných ziskov v nasledujúcom roku. Tento ukazovateľ je v súčasnosti na úrovni 21,1, čo je nad 90. percentilom z posledných 40 rokov, uvádza Chronert.

Vysoké ocenenie akcií ale neutlmilo nadšenie investorov, práve naopak. Ukazovateľ sentimentu investorov, ktorý často používajú analytici Citi, poukazuje na eufóriu, zatiaľ čo index volatility VIX, známy ako ukazovateľ strachu, sa pohybuje na takmer 5-ročnom minime. To naznačuje, že ak príde negatívny impulz, trh môže zaznamenať výbuch volatility.

Chronert sa domnieva, že by sa pred nami mohlo objaviť niekoľko potenciálnych hrozieb, ako sú blížiace sa voľby v USA, riziko vyššej než očakávanej inflácie a geopolitické obavy, ktoré začiatkom tohto roka podnietili krátky výpredaj akcií. Do pozornosti ale dáva jedno pozitívum – očakávania, že zisky firiem v indexe S&P 500 budú naďalej rásť vysokým tempom.

Zdroj: marketwatch.com

98 %


Viac ako 1000 US akcií bez poplatku

Viac ako 3000 US akcií s nízkymi poplatkami

Fyzické akcie i ETF*

Špičková podpora v CZ jazyku


*Fyzické ETF iba pre profesionálnych klientov

Obchodovanie je vždy spojené s rizikom

Sponzorované

DUŠAN HRUŠKA je zakladateľom Investičných Novín - www.investicne.sk. Je absolventom Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, kde vyštudoval odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Je tiež zakladateľom portálu www.skolaforexu.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre