Nafúkla sa na akciovom trhu AI bublina? Toto si myslí najväčší investičný fond

AI bublina
AI bublina

BlackRock, najväčší investičný fond na svete, ktorý spravuje aktíva v objeme viac ako 10 biliónov USD, sa nedávno vyjadril k situácii na akciovom trhu. „Rally poháňaná umelou inteligenciou je podporovaná ziskami firiem a podľa nášho názoru má ešte priestor na rast. Nevidíme bublinu AI,“ uviedol v komentári Jean Boivin, vedúci investičného výskumu spoločnosti BlackRock.

Ako ďalej uviedol, koncentrovaná skupina víťazov v oblasti umelej inteligencie by mala byť hnacím motorom trhovej výkonnosti v krátkodobom horizonte 6 až 12 mesiacov. Analytici BlackRock Investment Research ale nešpecifikovali žiadne názvy akcií.

Niektorí pozorovatelia trhu prirovnávajú súčasnú AI mániu k internetovej bubline z roku 2000. Boivin ale uvádza, že ziskovosť technologických spoločností s veľkou trhovou kapitalizáciou je v kontraste s “nerentabilnými” spoločnosťami, ktoré stáli na čele dot-com bubliny. „Zdravé súvahy firiem a dynamika ziskov podporujú náš prorizikový výhľad,“ povedal Boivin.

Spoločnosť BlackRock tiež uviedla, že jej portfólio manažéri si čoraz viac myslia, že počiatočné kapitálové výdavky potrebné na vybudovanie umelej inteligencie by mohli byť inflačné. Výdavky na dátové centrá AI prudko vzrástli a v nasledujúcich rokoch budú ešte vyššie.

Najväčší svetový fond sa teda domnieva, že býčí trh bude pokračovať a budú ho viesť popredné technologické spoločnosti. V súčasnosti preferuje akciový trh pred nástrojmi s pevným výnosom, hoci považuje krátkodobé výnosy za atraktívne.

Americké akcie dosahujú historické maximá a benchmark S&P 500 tento rok vzrástol o 15 %. Naproti tomu výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov klesli približne o 20 bázických bodov na takmer 4,20 %. Fed podľa očakávaní udržal úrokové sadzby na stabilnej úrovni a v súčasnosti predpokladá v tomto roku len jedno zníženie sadzieb. Najväčší správca aktív však naznačuje, že Fed momentálne nepredstavuje pre trhy hlavný problém a nemal by byť v centre pozornosti investorov.

Zdroje: seekingalpha.com; bithub.pl

Redakčný tím Investičných Novín - investicne.sk. info@investicne.sk
Zdieľať
rm stock Komentáre